reklama

Prečo policajti nemajú radi aktivistov ?

Všimli Ste si ?  Na Slovensku funguje občiansky život. Občania sa (našťastie stále ) aktivizujú. Prečo však policajti  nemajú  radi občianskych aktivistov ?  Prečo považujú  policajti aj vyše dvadsať  rokov  po  páde socializmu  enviromentálnych či  protikorupčných aktivistov  za podplatených, prípadne sfetovaných ? Považujú ich za nepriateľov spoločnosti rovnako ako komunisti  pri protestoch proti totalitnému režimu. Skutočne sme sa neposunuli  vpred ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

 Na Slovensku ešte žijú ľudia, ktorým ide o verejné blaho. Slovensko je plné aktivistov, ktorí bojujú s veternými mlynmi. Veternými mlynmi orgánov verejnej správy, najčastejšie políciou, súdmi či prokuratúrou. Sú to skupinky rôznej početnosti, ktoré bojujú za svoju myšlienku, bojujúce za záchranu miestnej pamiatky, miestneho lesíka či proti zneužívaniu verejných zdrojov. 

 Je časté, že protikorupčný či enviromentálny aktivista podá trestné oznámenie, nakoľko je (väčšinou právom) presvedčený o tom, že bol spáchaný trestný čin. Zaujímavé je, že ak polícia zistí, že trestné oznámenie podal občiansky aktivista stane sa toto oznámenie akýmsi podradným. V takomto prípade polícia nezameria svoje úsilie na zistenie páchateľa. Polícia väčšinou svoje úsilie zameria na vyvrátenie jeho tvrdení a snaží sa trestné stíhanie ani nezačať. Často to býva hlavne z dôvodu, že aktivisti poukazujú na trestnú, prípadne len protizákonnú činnosť predstaviteľov verejnej správy ( ministrov, primátorov, starostov ...) alebo miestnych podnikateľských "elít." Policajti predsa nemôžu dať zapravdu nejakému aktivistovi proti ľuďom v určitom spoločenskom postavení. Krásnym prípadom je kauza bratislavského PKO, kde sa ani osoba, ktorá ako aktivista podala trestné oznámenie dodnes nedozvedela dôvody zastavenia vyšetrovania a nemohla podať voči tomuto rozhodnutiu sťažnosť. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Na druhej strane je zaujímavé, že trestné oznámenie podané politikom, najlepšie prostredníctvom tlačovky, podané v akejkoľvek banalite polícia väčšinou vyšetruje. Na tlačovke politici často deklarujú, že podať trestné oznámenie je ťažké, a pritom je to také jednoduché. Stačí dať na papier pár riadkov alebo jendoducho prísť na políciu a spísať jednu zápisnicu. Bohužiaľ politici často tento inštitút zneužívajú na politickú reklamu, radi vyhlasujú, že polícia už začala trestné stíhanie pre nejaký trestný čin. Politici, a samozrejme médiá, však zabudnú dodať, že policajti v takomto prípade to trestné stíhanie musia začať do 30 dní nakoľko do tej doby nie je možné vyvrátiť ich vymyslené konštrukcie. Politici, hlavne tí s titulom JUDr. to veľmi dobre vedia. Koľko ľudí však na základe trestných oznámení politikov súdy na Slovensku odsúdili ?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Keď podávajú trestné oznámenia aktivisti tak musia skutočne vynaložiť nemálo úsilia na získanie informácií. Aktivisti, na rozdiel od politikov, nemajú k dispozícii štátne inštitúcie či stranícke aparáty. Na rozdiel od politikov však aktivisti majú srdce. Tí ktorí bojujú proti nelegálnym výrubom sú ochotný spávať v lese, či celé noci fotiť pytliakov. Tí, ktorí bojujú proti korupcii sa neboja ísť do konfliktu s ľudmi v komunite, svojimi nadriadenými, ani toho, že im niekto prepichne pneumatiky na aute. Sú to ľudia, ktorým ide o spravodlivosť. Súto ľudia, čo nemôžu byť ticho, lebo im to srdce a vedomie nedovolí, oni to nerobia (na rozdiel od politikov ) z reklamných dôvodov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Keby nebolo ľudí so srdcom tak by už možno v Bratislave nestálo PKO. Keby nebolo ľudí so srdcom, tak by nestál pred súdom starosta obce Brunovce. Keby nebolo takých ľudí ako je Juraj Smatana tak by sa tak otvorene nehovorilo po celom Slvensku o tom, na čo skutočne vplýva, nie len poľovnícka, lobby na Slovensku. 

 Polícia by nemala považovať aktivistov za podplatených, sfetovaných či zmanipulovaných ľudí. Polícia by ich mala považovať za ľudí so srdcom, ľudí čo pre políciu predstavujú nepredstaviteľný zdroj informácií. Polícia by už mala zabudnúť na ideologické školenia z čias socializmu a aktivistom poďakovať. ( Práve preto, že ich informácie smerujú i proti ľuďom z verejnej správy, lekárom či starostom, kde stále funguje falošná solidarita. ) 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Kedy štatistikou žijúca slovenská polícia pochopí, že zanietený občiansky aktivista dokáže odhaliť závažnejší trestný čin ako pracovník kriminálnej polície motivovaný štatistikou ?

 P.S.: Polícia sa často chváli poklesom kriminality ( napríklad korupcie či trestných činov verejných činiteľov ). Myslím, že polícia by mala mať záujem, aby tento počet evidovaných prípadov stúpal. Všetci totiž vieme, že to že prípad nie je evidovaný neznamená, že neexistuje. 

 P.S.1: Možno by sme s pomocou aktivistov odhalili aj väčšiu korupciu ako je tá, ktorej sa dopúšťajú lekári predpisujúci pacientom falošné PN- ky, aby ich zachránili pred prepustením z práce. 

Jozef Bakša

Jozef Bakša

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Občiansky aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva Sliač, bývalý policajt poriadkovej polície, kriminálnej polície a vyšetrovateľ PZ SR, právnik na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja,, ktorý verí, že verejná správa a polícia raz bude žiť reálnymi problémami bežných (nie obyčajných) ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SamosprávaŠport,jedlo, zdraviezločin a trestpocityNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu