reklama

Nechcite od policajtov, aby vyšetrili gorilu.

Prečo chceme od policajtov, aby vyšetrili Gorilu, keď títo nemôžu vyšetriť ani menšie zvieratá v regiónoch. Polícia robí to, čo spoločnosť ( ľudia ) od nej vyžaduje. A kedže verejnosť vehementne neprotestuje proti spôsobom ako funguje polícia, prokuratúra a súdy, tak asi spoločenskú objednávku tieto inštitúty plnia. Skutočne ? ....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

 Gorila. Každý by ju chcel odhaliť a vyšetriť. Každý chce od polície a vyšetrovateľov, aby vec objasnili.

 Prečo nechceme od polície, aby vyšetrila aj menšie zvieratá ako gorila v regiónoch ? Smutné je, že na Slovensku podobne ako sa javí v Gorile fungujú aj vzťahy v regiónoch. Niekde na kávičke, chate či poľovačke sa stretnú ľudia z regiónu, ktorí majú peniaze a moc v regióne. Potichu mimo zrakov verejnosti si dohodnú sféru vplyvu, ďalší postup regiónu a prípadne personálne nominácie. Je jedno, ktorú stranu reprezentnujú, jednoducho sa cítia ako páni regiónu a ide im o biznis. Predpokladám, že jednania prebiehajú tak, že sa dohodnú, kto komu akú špinavosť v rámci biznisu zakryje. Po takomto stretnutí často vystupujú následne na verejnosti ako rivali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Potom sa ale stáva, že keď sa obyčajný človek v regióne náhodou dozvie pravdu a má ju povedať pred vyšetrovateľom tak jednoducho stratí pamäť, alebo jednoducho mimo zápis povie, že však im aj tak nič nedokážete a ja budem mať problém. Prípadne nakoniec po svedectve dopadne horšie ako skutočný páchateľ. 

 Ja sa obyčajným ľuďom ani nečudujem, že majú takýto názor. Keď sa pozrú na odsúdených, zistia, že súdy ľudí odsúdia za drobné krádeže, domáce násilie, dedinskú bitku, či napadnutie zo žiarlivosti, alebo ako vrchol ekonomickej kriminality predavačku za spreneveru tržby. A rozmýšľajú či skutočne páni politici, podnikatelia, starostovia, športovci a iné VIP kategórie ľudí trestnú činnosť nepáchajú, alebo je problém niekde inde. Rozmýšľajú či sa skutočne nepáchajú zločiny pri takom množstve verejných súťaží, v skorumpovanom futbale, zdravotníctve, výpalníctve a VIP drogovej scéne. Myslím, že odpoveď často poznajú. Ruka ruku myje. Polícia ale nie je tá, ktorá dáva obžalobu ani tá, ktorá súdi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V tejto spoločnosti je v trestnej politike štátu niečo choré. Od polície chceme, aby vyšetrovala trestné činy. Polícia môže ale vyšetrovať len to, čo od nej spoločnosť žiada. Pokiaľ ale štát zákonmi ( aj zákonmi, ktoré pomáhajú tvoriť špinavé biele goliere v pozadí ) zviaže polícii ruky táto pri najväčšej snahe nemôže zločiny vyšetriť. Polícia totiž môže vyšetrovať, ale vyšetrovanie môže ukončiť až vtedy ak splní všetky prípadné ( často nekonečné ) pokyny prokurátorov.

 Neobviňujme políciu. Obviňujme štát, že tvorí také zákony aké tvorí. Dajme ( napríklad aj počas ich kampane ) otázku aj politikom čo sú teraz v parlamente napríklad : Prečo štát toleruje biele kone, fiktívne firmy a zbohatlíkov ? Prečo môže podnikateľ dať firmu do krachu či likvidácie a veselo po preliatí peňazí fungovať ďalej pod inou s.r.o.? Prečo sa niektorý predstavitelia samospráv správajú vo svojich obciach ako zemepáni ? Prečo.... ? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Po čítaní údajov v gorile je zrejmé, že zrejme preto, že tí zbohatlíci a kriminálnici v bielych golieroch roky pomáhali písať Trestný zákon a Trestný poriadok. Pozrite si aké tresty v nich sú aj za miliardové podvody, smiešne v porovnaní s ostatnými trestnými činmi. 

 Pravdpodobne to funguje tak, že skutočne mocný v tejto spoločnosti si vyberie bábky, ktoré dostane do parlamentu a cez ne si upravuje zákony podľa potreby, zabezpečí beztrestnosť a zozadu len potichu riadi svoj biznis.

 A nakoniec samozrejme pre prípad, že by niečo predsa presiaklo na verejnosť a niekto by chcel vyšetrovať spriaznené duše tak sa potichu personálne obsadia vrcholné orgány trestnej politiky štátu ( najlepšie generálnu prokuratúru a Najvyšší súd) tiež spriaznenými ľuďmi. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Smutné je ale to, že všetko sme im umožnili my, voliči. 

Jozef Bakša

Jozef Bakša

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Občiansky aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva Sliač, bývalý policajt poriadkovej polície, kriminálnej polície a vyšetrovateľ PZ SR, právnik na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja,, ktorý verí, že verejná správa a polícia raz bude žiť reálnymi problémami bežných (nie obyčajných) ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SamosprávaŠport,jedlo, zdraviezločin a trestpocityNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu