reklama

Poznáme sa ?

Poznáš ho ? Tak znie bežná každodenná otázka. Poznám.  Tak znie bežná každodenná odpoveď. Okolo nás je množstvo ľudí a my tvrdíme, že ich poznáme. Skutočne hovoríme pravdu ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Stretávame ich roky a komunikujeme o počasí. Minúty, hodiny, dni a roky letia. A my letíme s nimi. Letíme životom v dave, ktorý nás unáša. Stojí nám tá rýchlosť za to ? Stojí nám to za to, že sme si prestali všímať ľudí, aj tých najbližších ? Ich schopnosti, túžby a problémy ?

Spomaľme a skúsme vnímať aj niečo podstatnejšie ako všadeprítomné marketingové kampane reláciami v TV začínajúc a falošnými sľubmi politikov končiac.

Niekto tvrdí, že keď človek spomalí všimne si podstatu. Nestačí len spomaliť. Je potrebné omnoho viac pozorovania, času empatie a schopnosti všímať si a počúvať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skúsme si všimnúť človeka, toho obyčajného, vedľa nás. Je to dnes možno nemoderné, ale očisťujúce.

Skúsme neodsudzovať mrzutosť šéfa a možno dobre položenou otázkou zistíme, že má problém, ktorý mu viete pomôcť vyriešiť.

Skúsme pochváliť šikovného kolegu, ktorý trpí komplexom menejcennosti a zvýšme mu sebavedomie.

Skúsme sa pozrieť na svet vímavými očami.

Všimnime si, že naše dieťa nie je zlé, ale že nám svojim správaním len dáva signály, že je tu a že nás potrebuje aj ako pocit istoty a nehy, nie len ako zdroj materiálneho zabezpečenia. Dáva nám najavo potrebu schúliť sa v našom náručí aj keď má trinásť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemajme za zlé predavačke, že sa na nás ráno neusmeje. Možno pri troche všímavosti zistíme, že je to pani, ktorej postihnutej dcére sa v noci zhoršil zdravotný stav a ona rozmýšľa kto sa o ňu bude starať, keď ona musí chodiť do práce.

Nezáviďme zbohatlíkovi najnovší model Volva, ale radujme sa, že naša manželka nechodí na chemototerapiu ako jeho. 

Nežime vedľa ľudí, ale s nimi. V poslednej dobe sa často stretávam s tým, že ľudia obdarovanie blízkych riešia darovaním hotovosti. Toto má len dva dôvody : obdarovaný je nám ľahostajný, alebo ho nepoznáme. Prečo potom vlastne chceme obdarovať človeka, ktorého nepoznáme, nevieme po čom túži ? Ak budeme cítiť tak prídeme na to, že viac ako sto eurová nákupná poukážka by ho potešil, keby si s nami mohol v kľude sadnúť na kávu a zveriť sa so svojim problémom, ktorý si napriek vysielaným signálom nikto nevšíma. O tomto je blízkosť človeka a priateľstvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Minulý týždeň počítala moja osemročná dcéra vreckové a rozmýšľala čo kúpi krstnej na narodeniny. Povedal som jej, kedže je dosť kreatívna, aby darček nekupovala ale vytvorila. Vytvorený darček znamená, že si obdarovaného myslel dlhšie ako len počas platby v obchode. Taký darček obdarovaný nie len eviduje, ale ho aj hreje.

Skúsme sa pozrieť na človeka, jeho svet, potreby. Koľko kamarátov sme dávno neoslovili a koľko ľudí nám pomohlo a ani sme sa im nepoďakovali. Každý človek nosí v svojom vnútri čisté jadro, a minimálne tí čo pozitívne ovplyvnili náš život a pomohli nám si našu pozornosť zaslúžia. Minimálne pár slov či objatie. Nie SMS, link či email, ale klasické objatie alebo slovo, lebo úprimné slovo a objatie majú v sebe teplo, teplo, ktoré nevytvorí žiadna SMS ani 3 D monitor.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hovorené slovo a objatie majú v sebe ľudskosť, ktorá sa z našich pocitov vytráca. A z hovoreného slova sa na rozdiel od SMS dá vycítiť úprimnosť.

Skúsme teda čítať signály, ktoré vysielajú ľudia okolo nás.

Možno na začiatok stačí nájsť príčinu partnerovej mrzutosti, alebo vzdorovitosti nášho dieťaťa.

Skúmajme, či skutočne nepotrebujú to objatie.

P:S.: Skúsme vnímať tak ako dcéra vlani po dvoch mesiacoch v prvetriede, ked písala Ježiškovi.

Jozef Bakša

Jozef Bakša

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Občiansky aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva Sliač, bývalý policajt poriadkovej polície, kriminálnej polície a vyšetrovateľ PZ SR, právnik na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja,, ktorý verí, že verejná správa a polícia raz bude žiť reálnymi problémami bežných (nie obyčajných) ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SamosprávaŠport,jedlo, zdraviezločin a trestpocityNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu