reklama

Pán Lipšic, dovoľte mi zasmiať sa.

Dnes Ste vyhlásili, že občania si zvolia lepšieho generálneho porkurátora ako parlament. Neviem či to bolo uverejnené v rubrike vtipy, ale návrh zákona na priamu voľbu Generálneho prokurátora nemožno za nič iné považovať. Uvedomujete si, kto by takéhoto generálneho prokurátora volil a aký kandidát by takéto voľby určite vyhral ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Možno sa zhodneme na tom, že Generálny prokurátor má dnes na Slovensku nenáležitú a k zneužitiu lákajúcu moc. Má ju však tak krásne skrytú, že si jej moc neuvedomili ani tvorcovia Ústavy v roku 1992, keď v článku 151 Ústavy nechali podrobnosti o právach a povinnostiach prokurátora na obyčajný zákon. Na rozdiel od funckie sudcu, verejného ochrancu práv alebo predsedu Najvyššieho kontrolného úradu mu nevenovali primeranú pozornosť, čo sa im teraz vracia.

Hlavne v trestnej oblasti je Generálny prokurátor veľkým pánom, žiada sa mi napísať Mocipánom. Zoberme do úvahy len tú skutočnosť, že podľa slovenského trestného procesného práva len prokurátor môže podať na súd obžalobu a postaviť obvineného pred súd. Výlučne prokurátor ( ak vynecháme špecifickú možnosť podania obžaloby na prezidenta SR Národnou radou Slovenskej republiky za vlastizradu alebo úmyslené porušenie Ústavy) môže takúto obžalobu podať. Premenené na drobné ak bude mať polícia a jej vyšetrovatelia akékoľvek množstvo dôkazov stále je na rozhodnutí prokurátora, či s prípadom pôjde pred súd, alebo konanie zastaví. V praxi to prebieha tak, že polícia najprv musí presvedčiť prokurátora, že určité konanie je trestným činom, potom ho presvedčiť, že je dôvodné podozrenie, že trestný čin spáchala konkrétna osoba a je dôvod na vznesenie obvinenia a po vznesní obvinenia musí presvedčiť polícia prokurátora, že sa podarilo zabezpečiť dostatok dôkazov, aby bolo možné na obvineného podať obžalobu a postaviť ho pred súd. Takým pánom je každý prokurátor voči orgánom činným v trestnom konaní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prokurátor dozorujúci konkrétny prípad je však takýmto silným pánom len vo vzťahu k orgánom činným v trestnom konaní, napríklad vyšetrovateľom. V hierarchii prokuratúry musí poslúchnuť (na rozdiel od samostatnosti sudcov ) prokurátor okresnej prokuratúry poslúchnuť príkaz Okresného prokurátora, ten príkaz Krajského prokurátora a všetci príkazy Generálneho prokurátora. Jednoducho platí, čo povie Generálny prokurátor to platí pre všetkých prokurátorov v rámci celej Slovenskej republiky, bude sa to aplikovať v praxi aj keď to nemusí byť právne jasné. Práve preto je pozícia Generálneho prokurátora pre všetky strany, ktoré majú vplyv na jeho ustanovenie do funkcie, taká dôležitá. Generálny prokurátor totiž nedáva len všeobecné príkazy na vyšetrovanie určitých druhov trestných vecí, ale môže vydať príkaz aj v každom jednotlivom prípade, každej jednej kauze, ktorá sa často týka jemu známych alebo vplyvných ľudí. Aj preto je najlepšie mať známych na Generálnej prokuratúre.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dovolím si zacitovať Daniela Lipšica : "Sme presvedčení o tom, že občania by zvolili charakternejšieho, čestnejšieho a odvážnejšieho genreálneho prokurátora ako zvolí parlament, či už minulý alebo dnešný", povedal pre médiá.

Kto by volil takéhoto prokurátora ?

Nevidel som návrh zákona, ale ak vychádzam z Ústavou garantovaných základných ľudských práva slobôd by ho museli voliť všetci občania Slovenska bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, majetok, vzdelanie, národný a sociálny pôvod a všetky ostatné antidiskriminačné kategórie. Rovnaký hlas by mal aj vysokoškolský profesor aj 34 negramotná stará mama z rómskej osady. Teda aj naši obvinení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo by ľudia volili ?

Čo by ich motivovalo ísť voliť ? Neviem, kde pán Lipšic žije, keď si myslí, že by ľudia pozerali na charakter kandidáta, jeho prehľad a vzdelanie. Omyl. Mysleli by na seba. Mysleli by na to, že zvolia toho, kto im viac sľúbi. Nevolili by preto, že chcú mať fungujúci právny štát, ale preto, aby voľbou získali určitú výhodu.

Čo by ponúkal kandidát ?

Predpokladám, že keby boli voľby generálneho prokurátora ( z radov prokurátorov, ak sa nezmení zákon ) musela by im predchádzať kampaň. Pekne to znie : Volebná kampaň pred voľbou Generálneho prokurátora. Vlastne by to potom mohol byť aj radom takých malých kampaní, kedy by napríklad prokurátor v živom konaní povedal obvinenému, že ak vyhrá tak nepôjde s jeho vecou pred súd,alebo konanie pre nedostatok dôkazov zastaví, prípadne navrhne miernejší trest.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A možno by niektorý kandidát na generálneho prokurátora dostal nápad sľubovať beztrestnosť určitých konaní. Myslíte, že keby takýto kandidát vyhlásil, že podľa jeho názoru krádeže ľudí v hmotnej núdzi alebo krádeže z polí, lesov a záhrad, nie sú pre spoločnosť až tak nebezpečné, lebo si len uspokojujú svoje základné životné potreby, a teda ich pred súd nepoženieme ľudia by ho nevolili. Možno by tvrdil, že určitý hlučnejší spôsob života určitých etník je súčasťou ich kultúry a nemožno to hneď osudzovať ako rušenie nočného kľudu či výtržníctvo. Takého kandidáta by ľudia volili.

Áno ľudia by voli toho, čo by sľuboval, najlepšie beztrestnosť alebo menšie tresty.

A viete koho by zvolili ?

Populistu. A vôbec by pritom nemusel byť odborník.

Jozef Bakša

Jozef Bakša

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Občiansky aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva Sliač, bývalý policajt poriadkovej polície, kriminálnej polície a vyšetrovateľ PZ SR, právnik na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja,, ktorý verí, že verejná správa a polícia raz bude žiť reálnymi problémami bežných (nie obyčajných) ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SamosprávaŠport,jedlo, zdraviezločin a trestpocityNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu