Sú policajti v Rimavskej Sobote a Gelnici elitou ?

Autor: Jozef Bakša | 10.1.2011 o 7:07 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  1742x

        Je skutočne pravdou, že elita Policajného zboru Slovenskej republiky  popri Gelnici  pracuje  v Rimavskej Sobote ? Čo vlastne ukazuje zverejnená štatistika kriminality na Slovensku ?

       V nemenovanom ,pravdu píšúcom,  denníku som sa  8. januára 2011 dočítal informácie o "Kriminalite podľa okresov. “  Z uverejneného prehľadu som zistil, že najšikovnejší policajti v rámci celej Slovenskej  republiky pracujú v okrese Gelnica  a následne v okrese Rimavská Sobota. Zjednodušene možno povedať, že Rimavská Sobota má (spolu s Gelnicou ) najelitnejších policajtov ( samozrejme mimo elitných útvarov Prezídia Policajného zboru SR ). Prečo je tomu tak ? Čo vlastne v preklade znamená policajná štatistika ?

      Podľa uverejneného prehľadu objasnia policajti z Rimavskej Soboty až 70,14 % všetkých prípadov, ktoré zistia(prípadne, ktoré sú im oznámené ). Čo sa však skrýva za číslami  ?

     Nakoľko ovládam problematiku ekonomickej kriminality vyjadrím sa  k tejto oblasti (aj keď v iných je to podobné ). Okres Rimavská Sobota patrí medzi okresy s najvyššou mierou nezamestnanosti, čo v preklade znamená, že v okrese  pôsobí  menší počet podnikateľských subjektov. Z hľadiska ekonomickej kriminality sú trestnými činmi  napríklad neplatenie odvodov do Sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní, skrátenia či nezaplatenia daní, prípadne nevyplatenie miezd. Príslušné  inštitúcie  (Sociálna poisťovňa, daňový  úrad či zdravotná poisťovňa) zo zákona uvedené skutky oznamujú polícii.   Pri uvedených trestných oznámeniach príslušný úrad uvedie podnikateľský subjekt, ktorý sa mal trestného činu dopustiť a žiada políciu o vyšetrenie. Po takomto  oznámení polícia väčšinou začne trestné stíhanie a vyšetruje. Väčšinou priberie do konania a znalca z oblasti účtovníctva, ktorý určí či daný podnikateľský subjekt mal finančné prostriedky na úhradu daní či odvodov, prípadne, či predmetné dane zaplatil.  Po zistení znalca, (na  ktorého pribratie znáša náklady polícia  ) polícia rozhodne o ďalšom postupe. Z pohľadu policajnej štatistiky je zaujímavá skutočnosť, že aj keď je priamo v trestnom oznámení  uvedené štátnou inštitúciou meno podozrivého, vedie  sa trestné stínanie  voči neznámemu páchateľovi. Z hľadiska štatistiky je zaujímavá aj skutočnosť, že ak podnikateľ napríklad v Rimavskej Sobote svoj dlh vyrovná, trestné stíhanie sa zastaví, ale štatisticky sa jedná o známeho páchateľa. Ak policajt v Bratislave bude  daňové úniky solventného podnikateľa, ktorý zaplatiť nechce vyšetrovať 5 rokov a vypočuje stovky ľudí tento prípad  bude zo strany štatistiky neznámy. Štatisticky povedané policajt, ktorému napríklad zaplatí oznámený dlžnú sumu 1.000 € a tým prípad ukončí je šikovnejší ako ten čo vypočuje stovky svedkov  v prípade "neznámeho páchateľa. "       Logicky z toho vyplýva, že      počet podnikateľských subjektov napríklad v Trnave, Nitre či Bratislave je v  porovnaní s podnikateľskými subjektmi v Rimavskej Sobote či Gelnici  je jasné, že aj počet „neznámych páchateľov “ je neporovnateľný.  

         Ďalšími faktormi poukazujúcimi na relatívne hodnotenie práce polície je napríklad problematika lúpeží či vydierania. Z hľadiska policajnej štatistiky je rovnako hodnotená lúpež páchateľa ozbrojeného samopalom vz. 58 v pobočke banky Bratislave ako lúpež žiaka špeciálnej  školy v Rimavskej Seči, ktorý si násilím  vzal  od spolužiaka desiatu, alebo obdobná lúpež  v rómskej osade v Gelnici.

         V minulosti niekto z klasikov povedal, že  štatistika, to je presný súčet nepresných údajov. Možno zjednodušene povedať, že v prípade tej policajnej štatistiky je to obdobné. 

         Na záver mi nedá nepripomenúť skutočnosť, že na Slovensku o vine a nevine rozhodujú „nezávislé" súdy  a v rámci trestného konania má  nespochybniteľné miesto osoba prokuratúra. Z mojej osobnej skúsenosti môžem povedať, že to čo považuje prokurátor jednej okresnej prokuratrúry za trestný čin považuje prokurátor inej okresnej prokuratúry za  konanie v súlade so zákonom.

          Ešteže je  Slovensko právnym štátom.

           Z hľadiska polície, napriek názorom justície a prokuratúry,   by sme si mali uvedomiť, že občana nezaujímajú štatistiky, ale to, či sa vo svojom meste  (obci )cíti bezpečne, či môže svojmu policajtovi v obvode  dôverovať alebo či považuje pracovníka  kriminálnej polície  za dôveryhodného a spravodlivého.  Rovnako by občania určite uvítali, keby sa policajti nezdravili s pochybnými podnikateľmi ( prípadne obvinenými ), alebo im vybavovali protekčné  ŠPZ na ich miliónové autá. (Ste si všimli vo Vašom okrese kto má čísla 111,777 ....?)

           Tieto skutočnosti  spolu s tým, aby  občan vnímal políciu ako svojho pomocníka a nie nepriateľa, by mali   byť hlavnou prioritou práce polície.

            P.S.1 : Čo myslíte koľko trestných činov  objasní keď desať detí v Gelnici ťahá z lesa drevo na kúrenie ?

           P.S.2: Koľko tretsných činov objasní polícia v Rimavskej Sobote keď na Dúžavskej ceste zistia elektrárne desať nelegánych odberov ? 

          P.S.3 : Hádate správne, v oboch prípadoch desať.  (Chudáci policajti pracujúci na krádežiach áut v Petržalke )

            

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zeman ťahal Drahoša do bahna, no on sa nedal. Znamená to prehru?

Český prezident sa po piatich rokoch ukázal v diskusii so súperom. Vôbec sa nezmenil.

KOŠICE KORZÁR

Raši podal trestné oznámenie pre marenie volieb župana

Upozorňuje na enormný počet neplatných hlasov.


Už ste čítali?