Odpočúvaj v pokoji !

Autor: Jozef Bakša | 19.3.2011 o 8:08 | (upravené 19.3.2011 o 11:23) Karma článku: 7,51 | Prečítané:  1289x

Ako policajt by som sa vôbec nečudoval, keby mal poslanec Štefanov pravdu v tom, že polícia s vedomím  ministra vnútra Daniela Lipšica odpočúva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Ak má Štefanov pravdu tak sa tomu vlastne teším .......

Minister vnútra Daniel Lipšic deklaruje, že dal policajtom voľnú ruku pri odhaľovaní a trestnom stíhaní zločincov. Jedným z prostriedkov na  odhaľovanie zločincov je aj teraz médiami preberané odpočúvanie. Policajti teda skutočne odpočúvajú s vedomím svojho ministra. Kriminalisti odhaľujú a odpočúvajú zločincov, bez ohľadu na to, či sedia v parlamente.

Na problém odpočúvanie a polície SR  sa možno pozrieť z dvoch strán :

1. Kto a ako odpočúva ?

V zmysle zákona môže polícia   okrem iného  odpočúvať a zaznamenávať telekomunikačnú prevádzku pri zločinoch korupcie, zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestnom čine legalizácie príjmov z trestnej činnosti a iných, za predpokladu,  ak možno dôvodne predpokladať, že budú zistené skutočnosti významné pre trestné konanie. ( § 115  Trestného poriadku ). Príkaz na odpočúvanie dáva sudca pre prípravné konanie.

Jednoducho povedané polícia môže na základe presne stanoveného procesu  legálne na základe príkazu súdu odpočúvať osoby podozrivé zo spáchania zločinov  a osoby, ktoré sa na páchaní zločinu podieľajú (aj nevedome) .

Z mojich skúseností viem, že  napriek tomu, že polícia často disponuje množstvom konkrétnych informácií je ťažké presadiť na súde vydanie príkazu na odpočúvanie.

Jednoducho povedané polícia musí mať veľmi konkrétne informácie a podklady, aby sudca vydal príkaz na odpočúvanie.

Pokiaľ sa týka samotnej realizácie tohto úkonu v prostredí Policajného zboru si dovolím nesúhlasiť s bezpečnostným analytikom Milanom Žitným a jeho tvrdením, že aj odposluchy robia len ľudia a teda je možný odposluch nelegálny. Ja považujem za dnešnej situácie  prakticky za nemožné, aby Policajný zbor SR alebo jeho pracovníci realizovali nelegálny odposluch.

Inou otázkou je, či na Slovensku neexistuje skupinka ľudí, ktorá má dostatok zdrojov (pravdepodobne nelegálnych ), aby si potrebné zariadenie na odposluch zabezpečila a vykonávala tieto odposluchy nelegálne.

2. Koho odpočúva ?

Polícia v prvom rade odpočúva zločincov a osoby podozrivé zo zločinu. Skutočnosť, že je niekto poslancom NR SR nevylučuje, že je zároveň zločincom.  Žiadny občan, ani poslanec NR SR,  by sa nemal báť odpočúvania ak má svedomie čisté.  Pokiaľ ale niekto ( napríklad aj ako poslanec NR SR) korumpuje, zneužíva svoje právomoci, manipuluje verejné súťaže  či legalizuje príjem z trestnej činnosti, sú jeho obavy z odpočúvania oprávnené.

Ak je pravdou, že odpočúvanými sú aj poslanci NR SR, tak sa občania môžu len tešiť z toho, že si polícia  skutočne robí svoju prácu a zločincov naháňa bez ohľadu na to, kde sa v spoločenskom rebríčku  nachádzajú.

Ako občanom nám však zostáva  len dúfať, že polícia bude postupovať, respektíve postupuje rovnako v prípade ľudí ktorí majú politické krytie tak  koaličných alebo opozičných politických strán.

Na záver len je potrebné zodpovedať len dve otázky :

Kto má dôvod mať obavu,  že je odpočúvaný  ?   Zločinec, alebo poctivý občan ?

Kto môže byť legálne odpočúvaný ? Zločinec alebo poctivý občan.

Takže policia  odpočúvaj ďalej v pokoji.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?