Som policajt a som ( zatiaľ ) normálny.

Autor: Jozef Bakša | 13.4.2011 o 19:22 | (upravené 13.4.2011 o 22:16) Karma článku: 15,99 | Prečítané:  3921x

        Som policajt a je mi smutno, že prezidentovi Policajného zboru je jedno akých inteligentných policajtov v Policajnom zbore má. Je pravda, že občana osoba policajta nezaujíma. Policajt  je však ten,  kto musí a chce žiť s občanom   a jeho starosťami. Skutočne ide všetkým policajtom a policajným  riaditeľom o občana a jeho blaho ? Alebo im v skutočnosti ide o niečo iné ?  

           Nie som policajt, ktorého  táto policajná reforma  pripravila o teplé miestečko niekde na ministerstve vnútra, Prezídiu Policajného zboru alebo na Krajskom riaditeľstve PZ. Napriek tomu, že sa deklaruje zvýšenie počtu policajtov  v uliciach   verím tomu, že práve na týchto útvaroch ešte  zostalo dosť systematizovaných policajných tabuliek, ktoré obsadili ľudia, čo páchateľa ani policajnú prácu nepoznajú. Dokonca aj na okresných riaditeľstvách  sa vytvorili "systematizované tabuľkové miesta" vedúcich oddelení s pár ľuďmi, ktoré do 1.1.2011 neexistovali a na výkon práce policajtov na tomto úseku to nemalo vplyv. 

            Je pravdou, že v rámci reorganizácie  sa zrušili  funkcie vyšetrovateľov krajského riaditeľstva Policajného zboru a teda aj obzvlášť závažné zločiny, vrátane vrážd ( vyšetrované predtým na KR PZ ) riešia už vyšetrovatelia a pracovníci kriminálnej polície na okresných riaidteľstvách popri svojom, niekde nie malom, množstve trestných spisov. Napriek tejto skutočnosti však existujú na Krajských riaditeľstvách PZ riaditelia odborov kriminálnej policie  a ich príslušníci.

             Je  pravdou, že po reforme v  Policajnom zbore je možno viac ľudí v priamom výkone. Zároveň je ale  pravdou, že vdaka existujúcemu systému hodnotenia policajtov čať policajtov sediacich počas celej svojej pracovnej doby vo svojej kancelárii poberá rizikový príplatok  ( ktorý majú poberať policajti s ohľadom na mieru  rizika  ) a policajti  vykonávajúci obhliadku  miesta  činu vraždy bezprostredne po jej spáchaní tento rizikový príplatok nemajú.

              Podľa prezentovaného grafu je pravdou, že klesol počet dopravných nehôd a usmrtených osôb, čo je chvályhodné, ale predpokladám, že výrazne stúpol počet škodových udalostí v cestnej premávke ( podľa informácií od kolegov  z dopravnej polície ).

              Je správne plniť vytýčený plán, ale plán reálny a hodnotiaci to čo môže človek ovplyvniť.  Nesmie  sa   stať, aby ľudia začali žiť vo vidine svojich štatistík mimo reality. Policajt sa nesmie správať ako robotník pri páse a nesmie byť tak hodnotený. Policajt nepracuje s kusom železa či dreva ale so živým človekom a s jeho osudom. A často život osoby s ktorou jedná môže neodvratne ovplyvniť.

               Štatistika je reč suchých čísel a málokto vie čo sa za nimi skrýva.  Podľa týchto  čísle sa rovná   podvod, ktorým prišiel  manželský pár dôchodcov o svoj dom a stali  sa bezdomovcami rovnaký ako podvodom, keď niekto vyláka zálohu 300 € od solventného podnikateľa.

               Štatisticky je sexuálnym trestným činom rovnako  sexuálne zneužívanie  trojročného dievčatka ako   súlož dospelého s trinásťročnou vyvinutou slečnou s jej súhlasom.

               Všetko je to štatistika, ale nás ako policajtov  musí zaujímať hlavne človek, jeho život a potreby.  Myslíte, že Vás poteší viac objasnenosť krádeží o jedno percento ako pocit bezpečia  ?   

             Často sa  stáva, že sa nám ľudia vyžalujú a hľadajú v nás oporu. Často ani nechú postaviť páchateľa pred súd, len sa vyrozprávať. Je pravdou, že im mnohokrát nevieme pomôcť a po vysvetlení legislatívy ich  sklameme. Často nám však poďakujú len preto, lebo sme sa k nim správali ľudsky.  

              Ja osobne si myslím, že inteligencia policajta a jeho prístup k ľuďom je dôležitý, veď výsledky dajme tomu v pokutách by vedel spraviť a policajt s nízkym IQ a mohutným krkom, bol by však službou občanom   ?    

              Chcem preto  všetkých ľudí pekne  poprosiť, aby  neprestali veriť policajtom, skúste uveriť, že je medzi nami policajtmi väčšina ľudí, ktorým záleží na každom z Vás, Vašom živote a osude  viac ako na nejakej  štatistike.                          

 Názov upravený 13.4. 21:10h

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?