Kedy sa z človeka stáva číslo aj bez sčítania ?

Autor: Jozef Bakša | 28.5.2011 o 23:57 | Karma článku: 8,61 | Prečítané:  1581x

              Kedy sa z ľudí stávajú čísla  a  z pôvodného poslania povolaní snahy o čosi úplne iné ?   Keď sa zo služby, ktorá má slúžiť stáva pomaly diktátor.  Koľko je takých služieb ? Myslím, že viac ako si myslíme ..... 

           Myslíte, že  riaditeľa úradu práce na úrovni okresu  trápi  osoba konkrétneho nezamestnaného ?  Väčšinou nie. Osoby na týchto funkciách trápia štatistiky. Konkrétne tohto  štatistika   miery evidovanej nezamestnanosti v jeho okrese, ktorú mu nadiktoval ako smerné číslo nejaký úradník z ústredia. Vždy sa sa mi pri vyjadrovaní predstaviteľov úradov práce páči ich vyjadrenie o miere evidovanej nezamestnanosti, vždy ma napadne, prečo    sa nehovorí o skutočnej miere nezamestnanosti. Možno to bude tým, že v prípade ak nebude miera evidovanej nezamestnanosti zodpovedať predstavám ústredia  tak  zmeníme podmienky na  evidovanie tak, aby sme smerné čísla splnili.  Úrady práce dávno stratili náplň svojej práce a ich pracovníčky sa prispôsobili   trendu väčšiny nezamestnaných, chodiacich na úrad práce so slovami idem sa podpísať a nie so slovami idem si hľadať prácu  ( prípadne majú vo vrecku pár vystrihnutých inzerátov z novín, ktoré od nich pracovníčky požadujú ako doklad o tom, že si hľadajú prácu ).   

          Rovnako ako úrady práce sa vzdialili od svojho pôvodného účelu mnohé povolania, ktorých hlavným cieľom malo byť pomáhať ľuďom a slúžiť im. Väčšina úradov dostala občana do pozície ja som pán úradník a ty budeš plniť moje pokyny,  napriek tomu, že často ide o zjavnú šinkanu zo strany orgánov verejnej správy najmä pri dokladovaní rôznych potvrdní od  orgánov verejnej správy navzájom.

         Obdobne je to aj v polícii.  Myslím, že väčšinu riaditeľov v Policajnom zbore netrápi to, že sa občan necíti bezpečne a všetko ostatné čo skutočne trápi občana, ale policajná štatistika. Ak máte známeho policajta položte mu otázku, čo túto štatistiku tvorí, ako sa realizuje v praxi a za čo je hodnotený on konkrétne. Kto nezažil, neuverí a nepochopí. Myslím, že aj polícia patrí medzi povolania, ktoré sa vzďaľujú svojmu pôvodnému cieľu. Keď som nastúpil k polícii môj riaditeľ kriminálnej polície poznal po mene zločincov vo svojom okrese, vedel čo asi páchajú, s kým sa stretávajú a snažili sme sa nájsť chybu v ich činnosti, aby sme im niečo zo spáchaných trestných činov preukázali. Neviem, či dnes  policajný funkcionár na rovnakej funkčnej pozícii má túto znalosť, ale určite vie povedať koľko ešte prípadov treba ukončiť alebo nájsť ( a aké nenájsť ), aby sme splnili z Bratislavy dané štatistické kritériá.

          Bohužiaľ dnes je policajt rovnako ako väčšina štátnych zamestnancov tlačený do rôznych administratívnych, formálnych  a štatistických úkonov a pomaly stráca ľudský kontakt s občanom. Strácame kontakt s občanom, ktorý sa na nás s dôverou obracia a venujeme sa nič nehovoriacej štatistike.  Mám pociť, že nás zostalo  málo čo sa pozeráme na občana ako na človeka a nie ako na číslo. Smutné je, že začíname mať pocit, že sa z ľudí na čísla  začíname v očiach systému a nadriadených meniť aj my.   

 

 P.S.:  Uvedené časti verejnej  správy určite nie sú v dnešnej štatistickej dobe výnimkami ( čo mi napríklad potvrdili pracovníčky daňových úradov ).

 

 

 

 

              

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?