Pán Fico to myslíte vážne , že je dnes prokuratúra nezávislá ?

Autor: Jozef Bakša | 5.6.2011 o 19:23 | (upravené 5.6.2011 o 20:08) Karma článku: 23,78 | Prečítané:  7134x

    My ako  ľudia prichádzajúci denne do kontaktu s praxou prokuratúry v trestnej oblasti vieme, že prokuratúra v skutočnosti nie je až taká nezávislá ako prezentujú zástancovia dnes platného zákona o prokuratúre. Keby bola tak sa na Slovensku bude konanie posudzovať podľa toho čo sa stalo  a nie kto to spravil.   Prokuratúra na Slovensku nepotrebuje čerstvý vietor ....

           Slovenská prokuratúra  nepotrebuje čerstvý vietor ale minimálne  víchricu, aby sa zbavila všetkých nánosov, ktoré na nej zanechala socialistická minulosť. Však na prokuratúrach stále pracujú ľudia, čo podávali obžaloby na politických väzňov.

            Ľudia v praxi dnes potrebujú prokuratúru akčnú a rozhodnú. Takú, ktorá dáva jasné a nezávislé stanoviská. Je dnes prokuratúra na Slovensku  jasne sa vyjadrujúca a nezávislá ? Alebo je to len jeden z mnohých alibistických orgánov verejnej správy ?

           Prokuratúra je orgán, ktorý potrebujeme, aby sme mali pocit právnej istoty. To si ozaj občania Slovenska tento pocit nezaslúžia ?  

             Pán Fico opakovane tvrdí, že nový zákon  o prokuratúre je snahou o jej spolitizovanie, lebo generálna prokuratúra vyhotovuje záväzné stanoviská  pre orgány činné v trestnom konaní. V skutočnosti je pravdou,  že by sme ako orgány činné v trestnom konaní, pre ktoré sú  pokyny prokuratúry  záväzné privítali čo najviac jasných a odôvodnených  pokynov záväzných pre celé Slovensko.  Skúste si však  pán Fico pozrieť koľko výkladových stanovísk sa nachádza na internetovej stránke generálnej prokuratúry. http://www.genpro.gov.sk/vykladove-stanoviska-generalneho-prokuratora-slovenskej-republiky-8461/47101s Za celý rok 2010 sa na nej objavilo jedno jediné  výkladové stanovisko. Čím to asi bude ? Nechce sa mi veriť, že vaša zanietená obrana dnešného stavu má ušľachtilé ciele.

          Prokuratúra je ako jeden z mála orgánov  verejnej správy riadený čisto  na monokratickom princípe, čo znamená, že  pokyny nadriadených prokuratúr sú záväzné pre prokuratúry podriadené, čo by sa samozrejme malo prejaviť aj v jednotnom  postupe štátu v trestnej oblasti. Ako  sa potom môže stať, že sa  rovnaké konanie v jednom okrese posudzuje ako trestný čin a v druhom    okrese to trestný čin nie je ?  Práve preto predpokladám potrebuje aj pán Fico mať za generálneho prokurátora svojho kamaráta, on je totiž osobou, ktorá môže rozkázať každému prokurátorovi a policajtoiv na Slovensku.

          Bohužiaľ už aj verejnosť si zvykla na to, že prokuratúra a na základe jej záväzných stanovísk a pokynov aj orgány polície rozhodujú nie podľa skutkov čo sa stali, ale osôb, ktoré sa týchto skutkov dopustili. Prosím teda, aby Ste prepáčili policajtom, že niekedy musia rozhodnúť v rozpore so svojim svedomím ( ale v súlade s pokynom dozorujúceho prokurátora ) v konkrétnej trestnej veci.

           Verte tomu, že  je potrebné, aby sa prokuratúra zmenila. Je potrebné, aby sa zmenila trestná politika štátu aj v skutočnosti a nie len na papieri. Aby sme trestne nestíhali a nestavali pred súd  len obyčajných ľudí a malých zlodejíčkov. Je potrebné, aby sme začali trestne stíhať a podávať obžaloby  aj skutočných zlodejov, biele goliere a aj ľudí, čo majú kamarátov a rodinu na generálnej prokuratúre.  Bolo by načase , aby mala spravodlivosť znova zaviazané oči v štýle padni komu padni. Ale na to, aby toto  bolo možné je potrebná zmena (  skutočná ) v myslení a fungovaní prokuratúry na všetkých  úrovniach a vzhľadom k tomu, že prokuratúra je monokraticky riadený orgán je potrebné začať od hlavy. Hlavy generálneho prokurátora. 

 

P.S.: Vyjadril som sa k systémovému (ne) fungovaniu  prokuratúry. K niektorým vyjadreniam jej predstaviteľov v rozhovoroch v médiách sa jednoducho vyjadriť nedá ( a na takej osobe stojí  trestná politiku štátu )   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?