Pán starosta je pán Boh. Prečo si ho všíma nejaká Národná rada SR ?

Autor: Jozef Bakša | 20.6.2011 o 7:07 | Karma článku: 12,67 | Prečítané:  2584x

        Má byť starosta obce trestnej zodpovedný ? ZMOS tvrdí, že nie.  Nesúhlasím so ZMOSOM aj ke´d chápem  ich strach z trestnej zodpovednosti.  Mám pocit, že nám chcú povedať, že keď sme si ich zvolili nemáme si ich všímať.  ZMOS tvrdí, že  štát má dostatočné páky na ich kontrolu.  Ako je to v skutočnosti ?

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nesúhlasí s navrhovanou novelou zákona, ktorou sa zavádza trestnoprávna zodpovednosť primátorov a starostov z nedbanlivosti.  

             http://www.sme.sk/c/5939951/zmos-nesuhlasi-s-trestmi-pre-starostov-za-nedbanlivost.html

            Vo svojich pripomienkach  ZMOS  tvrdí, že súčasná legislatíva a mnohé kontrolné inštitúty chránia verejný záujem a  dodáva, že okrem toho sú rozhodnutia volenej reprezentácie miest a obcí pod drobnohľadom hlavného kontrolóra, prokuratúry, Najvyššieho kontrolného úradu SR, Úradu pre verejné obstarávanie SR, správy finančnej kontroly a ďalších. 

           Dovolím si predstaviteľmi ZMOSU nesúhlasiť.  Mám pocit, že chceli povedať, že keď  sú to rozhodnutia volenej reprezentácie obcí tak nemusia byť v súlade so zákonom.  Respektíve chcú povedať, že keď ste si nás zvolili tak sa do nás nestarajte.  Predstavitelia obcí a miest ( najmä starostovia ) veľmi dobre vedia, že štát dnes nemá páky na to, aby postihol  starostov obchádzajúcich či porušujúcich zákon. ZMOS tvrdí, že sú pod kontrolou hlavného kontrolóra, prokuratúry, Najvyššieho kontrolného úradu, úradu pre verejné obstarávanie, správy finančnej kontroly a iných ( pravdupovediac reálne neviem koho ). 

             Aká je však realita  ?  

             Hlavný kontrolór je volený obecným zastupiteľstvom, teda je bytostne závislý na rozhodnutí poslancov obecného zastupiteľstva či ho zvolí ( a nechá na funkcii ). Zákon síce  obligatórne stanovuje plat hlavného kontrolóra, avšak úväzok,  na ktorý bude vykonávať svoju prácu určujú poslanci, ktorých má rovnako ako starostu kontrolovať.  Je teda skutočne hlavný kontrolór nezávislým kontrolným orgánom ?  Je nutné pripomenúť  skutočnosť, že nie každá obec, aj keď jej to zákon ukladá, hlavného kontrolóra má. Prečo ? Lebo neexistuje sankcia za to, že si  ho nezvolia.

              Prokuratúra. Prokuratúra vykonáva dozor nad zákonnosťou orgánov verejnej správy a teda aj predstaviteľov miest a obcí. V rámci netrestnej oblasti má právo podať protest, ktorým sa má zaoberať  obecné zastupiteľstvo. Na rozdiel napríklad od práva prokurátora  voči orgánom činným   v trestnom  konaní (ktorým môže prokurátor zrušiť akékoľvek uznesenie )  nemá prokurátor právo zrušiť rozhodnutie orgánu obce. Aká je to teda kontrola ? V rámci trestnoprávnej agendy prokurátor vykoná dozor nad  vyšetrovaním. Ako je to v praxi vo vzťahu k starostom  ? Prokuratúra považuje starostov a primátorov za chránený druh. Ja pravdou, že hlavne z dôvodu,  že nakoniec stále dospeje k záveru, že starosta nemal úmysel spáchať trestný čin. (Myslíte, že má rovnaký meter prokurátor aj na v minulosti trestaného bezdomovca ? ) A páni starostovia dobre vedia, že  na nich prokurátor jednoducho nemá. Skúste sa pozrieť koľko bolo neúspešných protestov prokurátora. Aj dnes je možné postihnúť starostu za zneužitie právomoci  verejného činiteľa z nedbanlivosti, ale len vtedy, keď  poruší dôležitú úlohu. A napriek tomu, že sa starostovia považujú za dôležitých,   v tejto oblasti nikto z nich neprizná čo je  dôležití úloha ( a v tomto je nejednotná aj prokuratúra ) . Je teda prokurátor účinná kontrola samosprávy ?

          Najvyšší kontrolný úrad napriek honosnému názvu je voči predstaviteľom samosprávy a hlavne jej postihu bezzubý. Aj keď sa príslušná obec náhodou dostane do plánu kontrol NKU tento len sucho skonštatuje  porušenie zákona a vykoná následnú kontrolu za účelom zistenia, či sa zistené nedostatky odstránili.  Samozrejme bez trestnoprávneho postihu. A všimli ste si že NKU ďakuje politikom, že ich nezaťažujú svojimi podozreniami, lebo kapacitne nestíhajú ?  A môžu teda stíhať  kontrolovať  vyše 3000 miestnych samospráv  ?

          Úrad pre verejné obstarávanie ako názov hovorí sa zaoberá len verejným obstarávaním a iné oblasti ho nezaujímajú a o  správe finančnej kontroly  v súvislosti so samosprávou počulo len pár ľudí.

            Najlepšou kontrolou samosprávy sú občania, ktorí majú možnosť  spočítať to zlým starostom vo voľbách, bohužiaľ len raz za štyri roky. 

            ZMOS je v prvom rade organizáciou, ktorá  bojuje  za  výhody svojich  členov (rozumej starostov a primátorov). Pre mňa je to organizácia neslušná a arogantná.  Napriek tomu, že tvrdia, že    volenými  predstaviteľmi svojich občanov dovolia si v ich mene  vypískať na svojom sneme predsedníčku vlády. Rovnako sa ako urazené dieťa ktorému zoberú hračku  vyhrážajú jednotlivým ministrom,  že budú sabotovať  ich snahu pri presadzovaní  zákonov.

http://www.sme.sk/c/5901210/starostovia-chcu-sas-oplatit-nizsie-platy.html

          Mali by si uvedomiť, že napriek tomu, že ich volila len časť obyvateľov obcí  sú reprezentantmi  všetkých obyvateľov obce.     Páni predstavitelia  ZMOS  mám pocit,  že sa najhlasnejšie ozývate len vtedy, keď ide o vaše platy 

http://www.sme.sk/c/5839369/zmos-poziada-prezidenta-aby-nepodpisal-zakon-o-platoch-starostov.html

 alebo o vaše nenáležité výhody. Pri platoch ste hovorili o veľkej zodpovednosti starostov a primátorov, ale keď sa má hovoriť aj o vašej trestnoprávnej zodpovednosti  tak  sa zodpovednými byť necítite a  často sa skrývate za rozhodnutia svojich zastupiteľstiev.

                 O čo Vám teda  v ZMOSE  ide ?   Podľa mňa hlavne o Váš biznis, privilégiá a stoličky.                       

                 A čo obyvateľ obce ? Na toho si spomeniete znova pred voľbami.      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?