Pán minister vnútra, všimli Ste si ?

Autor: Jozef Bakša | 8.8.2011 o 23:15 | (upravené 8.8.2011 o 23:20) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1485x

           Pán minister všimli Ste si, že sa v médiách pomaly každý pri probléme vyjadruje  v zmysle,  že  vec patrí do právomoci orgánov činných v trestnom konaní  ? Všimli Ste si, že  pomaly najčastejšou vetou hovorcov jednotlivých  útvarov PZ   sú slová o tom, že  vyšetrovateľ začal vo veci trestné stíhanie a do konca vyšetrovania sa k veci nebude vyjadrovať ? Hovorili Ste niekedy s týmito ľuďmi ?  Viete, aké majú problémy,   v akých podmienkach a pod akým tlakom robia ?

            Najsmutnejšie je, že hlavnú časť tohto tlaku im nespôsobujú ich  páchatelia, ale ich nadriadení a systém, ktorý nie je ani plne efektívny ani plne funkčný.  Napríklad v čase, keď odhaľovanie závažnej kriminality ( vrážd,  zneužívania právomocí verejných činiteľov vo všetkých odsekoch   a iné.  ) prešlo  ( okrem Bratislavy a Košíc  )  z krajských vyšetrovateľov ( ktorí na krajoch zostali  ) na okresných vyšetrovateľov vstúpil do praxe nový hodnotiaci systém práce orgánov činných v trestnom konaní.  Neviem kto vypracoval nový hodnotiaci systém pre orgány činné v trestnom konaní ( vrátane vyšetrovateľov ), ale ten človek je pravdepodobne presvedčený, že každý spis je možné skončiť obvinením a obžalobou ( do pár mesiacov ). Koľko myslíte prípadov,  marení konkurzného konania, podvodov s DPH alebo výpalníctva je možné ukončiť za mesiac ?  Keď  OČTK  neobviní každý mesiac niekoľko ľudí a nepodá niekoľko návrhov na podanie obžaloby je nevyhovujúci a akoby ani nerobil. Ste právnik a tak viete, že trestné stíhanie   možno aj zastaviť s tým, že skutok sa nestal respektíve nie je trestným činom. Má ten, kto tvoril konkrétny hodnotiaci systém predstavu o tom, že niekedy treba v spise vypočuť  a prepočuť ( často nezmyselne vďaka prokuratúre a socialisticky dlhému trestnému konaniu ) stovky ľudí, aby dospel k záveru, že jediná možnosť je  trestné stíhanie zastaviť  ( často preto, lebo prokurátor by nám jednoducho vznesenie obvinenia zrušil ) ? 

              Skutočne máte pocit, že ten vyšetrovateľ alebo policajt keď vypočuje stovky ľudí a vykoná napríklad desať domových prehliadok neurobil nič ?   Vy možno nie, ale nový hodnotiaci systém, ktorý  hodnotí jeho prácu  si to myslí a rovnako si to bude musieť jeho nadriadený, ktorý musí byť ako funkcionár s novým hodnotiacim systémom stotožnený.

         Škoda, že sa  ľudia  na najspodnejších  stupňoch  policajnej hierarchie boja povedať pravdu. Možno, keby  sa poradili s nejakým ústavným právnikom , ktorý už nejaký ten spor na Ústavnom súde v otázke  práva na slobodu prejavu vyhral, tak by pravdu povedali.

        Takto si len na chodbe alebo v diskusii na internete niečo vypočujem o rozprávke o cisárových nových šatách.   Škoda, tí ľudia ktorí berú prácu policajta ako poslanie si to nezaslúžia.

 

         P.S. : Hodnotiaci systém je len špičkou ľadovca, ktorý trápi radových policajtov. Však opýtajte sa ich (   aj dopravných, poriadkových,  železničných   či mýtnych ) určite Vám odpovedia ( za predpokladu, že budete osamote, lebo viete .... ).

www.baksa.blog.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?