Prečo ZMOSu vadí ZOMOS ?

Autor: Jozef Bakša | 4.9.2011 o 16:45 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  1629x

      Obhajca obyvateľov - ZOMOS oslávil prvé výročie svojho  vzniku a mne reakcie ZMOSu pripomínajú reakcie Vladimíra Mečiara na aktivity občianskych aktivistov v roku 1998. Kto zo samosprávy, tej, ktorá nás vtedy podporovala,  si na to dnes spomenie ? V čom je podobnosť reakcií  a aký bude výsledok ? 

          Cieľom ZOMOSu je to čo bolo našim cieľom v roku 1998 v rámci informačnej kampane  „ Cesta pre Slovensko“ http://www.sme.sk/c/2163979/v-ramci-kampane-ok-98-presli-jej-ucastnici-850-obci-dnes-skoncia-v-bratislave.html, otvoriť ľuďom, voličom oči.  Je zaujímavé, že vtedy aktivistov podporovala  napríklad aj Únia miest Slovenska. Vtedy  nás vítala takmer každá samospráva, mňa osobne v Čiernej nad Tisou začínajúc a v Petržalke starostom  Bajanom končiac. 

           Počas celej kampane  sme informovali ľudí o stave spoločnosti a otvárali im oči.  Jediný komu sa to nepáčilo bola vtedajšia vládna moc.  V médiách sa o nás,  aktivistoch,  vyjadrovali  takmer ako o nepriateľoch štátu a pritom sme len ľuďom otvárali oči.  http://www.sme.sk/c/2165914/cesta-pre-slovensko-2305-kilometrov-k-volbam.html Vtedy sme o Zákone o slobodnom prístupe k informáciám ( a samozrejme vstupe do EU ) mohli len snívať.

           Rovnaký pocit mám aj teraz zo ZMOSu ako združenia ľudí, ktorí chcú mať všetko pod kontrolou a aktivisti rušia ich pokoj.  Namiesto toho, aby boli radi, že ľudí zaujíma  správa vecí verejných a že niekto informuje občanov miest a obcí o ich právach  a povinnostiach berú aktivity ZOMOSu ako útok na svoju osobu a svoj nedotknuteľný status.  

           Niektorým členom ZMOSu    vadí,  keď začínajú aktivisti upozorňovať na samovládcov v samosprávach a otvárajú ich voličom oči.  Niektorým vadí, keď aktivisti poukazujú na diery v zákonoch ( o obecnom zriadení,  o verejnom obstarávaní a podobne ... ).  Povedzme si úprimne, keby nebolo aktivistov, tak sa nikdy nedočkáme zákona o slobodnom prístupe k informáciám, či povinného zverejňovania zmlúv. Keby nebolo aktivistov, tak si stále dovolí hŕstka  vládnucich,  či už v štátnej správe alebo samospráve, rozhodovať o nás,  bez nás a najlepšie tak, aby sme sa o týchto rozhodnutiach ani nedozvedeli  ( kto nám čo fakturoval, komu sme čo, za koľko predali, resp. dali .)  Štátna správa už pomaly dozrela na transparentnosť ( aspoň sa  tvári ), verím, že tlakom zdola dozrie každá  samospráva. Treba priznať, že niektorá obce už úplne dozreli.      

           Bohužiaľ dosť  volených predstaviteľov  územnej samosprávy má stále pocit, že každý, čo sa zaujíma o dianie v obci  ( a chce vedieť napríklad tok jej financií) je  nepriateľ a všetky otázky a podnety  chápu ako útok na svoju osobu. Je to pochopiteľné, lebo dlhé roky boli ( a niekde aj sú ) predstavitelia  územných samospráv  presvedčení, že o ich aktivitách verejnosť nemá vedieť (resp. nemá vedieť všetko) . Keď som sa začal zaujímať o komunálnu politiku tak mi dokonca jeden starosta povedal, že rokovania obecných zastupiteľstiev sú tajné. Až následne po upozornení začal ich termín zverejňovať  tak ako mu to ukladá zákon.

              Za ZOMOSom   je za uplynulý rok kus dobrej práce, ktorú na verejnosti nevidieť. Neuvidíte ich  v hlavných správach na Markíze a neďakuje im žiadny minister (škoda).    Ale je za nimi  kus poctivej  práce ktorú  ocenili ľudia, ktorí sa dožadujú svojich práv  počínajúc  Senicou a obcou Dojč  na západe, cez Tekovské Lužany, Somotor    po obce na východe Slovenska. Všetkým týmto ľuďom podal pomocnú ruku  ZOMOS, otvoril im oči a podal do ruky legálne nástroje ako sa domôcť svojich práv voči  miestnym predstaviteľom samosprávy, ktorí si pojem samosprávny predstaviteľ obce mýlia s pojmom samovládny predstaviteľ.

         Aj tento rok pri príležitosti Dňa Ústavy  Doc. Ing. Jozef Dvonč, CSc. predseda  ZMOSu  v súvislosti so zmenou Trestného zákona, ktorá zavádza trestnú zodpovednosť  okrem iných aj starostov, ktorí z nedbanlivosti nesplnia svoju  povinnosť pri  správe majetku obce uvádzal, že podľa neho sú všetci jeho kolegovia ( rozumej starostovia a primátori ) čestní a nebol dôvod   na prijatie takejto novely zákona.  Možno by bolo vhodné, keby sa ZMOS dištancoval aspoň o legendárnych a niekde už stíhaných či   odsúdených svojich členov ako napríklad v Zemianskej Olči či  Brunovciach, ktorých súd odsúdil aj keď tam nedbanlivosť ešte nebola. Prečo to však nespravil ?  

               Myslím, že keby sa pán Doc. Ing. Jozef Dvonč, CSc. pozhováral s ľuďmi v obciach, kde majú problémy so samosprávou,  práve s tými, s ktorými sa zhovárajú predstavitelia ZOMOSu, a  na ktorých sa títo ľudia obrátili, keď neuspeli   so svojimi problémami u predstaviteľov verejnej správy ( prokuratúrou začínajúc a Najvyšším kontrolným úradom končiac )  vedel  by, že nie každý z vyše 3.000 starostov a primátorov je skutočne čestný. Určite je z  týchto starostov     a primátorov čestných drvivá väčšina, a ja osobne si ich ťažkú prácu s ľuďmi vážim, ale treba dať pomocnú ruku aj ľuďom, ktorí v obciach toto šťastie nemali. Práve týmto ľuďom  už rok podáva pomocnú ruku ZOMOS, združenie ľudí, ktorí majú s deravým  a nedokonalým systémom fungovania územnej samosprávy na Slovensku   dlhoročné a často trpké skúsenosti.

P.S.     : ZMOS  - združenie miest a obcí Slovenska  zastúpená starostami a primátormi 

P.S.1. :  ZOMOS - občianske združenie občanov miest a obcí Slovenska, ktoré vzniklo ako reakcia na skutočnosť, že sa ich problémami s nefungovaním územnej samosprávy orgány verejnej správy nechceli zaoberať

P.S.2  :  Ďakujem niektorým predstaviteľom politických strán, ktorí si všimli aktivitu ZOMOSu a presadzujú jeho nápady a berú do úvahy upozornenia ZOMOSU pri zmene legislatívy 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rada "vyhýbajte sa stresu" je nanič, vraví psychiater

Rady, ako sa v dnešnej dobe nezblázniť.

Stĺpček Petra Schutza

Dycky Most si už asi nezaspievame

Dvaja noví podpredsedovia bez minulosti nie sú generačná výmena.


Už ste čítali?