Nechcite od policajtov, aby vyšetrili gorilu.

Autor: Jozef Bakša | 19.1.2012 o 23:28 | Karma článku: 14,51 | Prečítané:  2172x

      Prečo chceme od policajtov, aby vyšetrili Gorilu, keď títo nemôžu vyšetriť ani menšie zvieratá v regiónoch. Polícia robí to, čo spoločnosť ( ľudia ) od nej vyžaduje. A kedže verejnosť vehementne neprotestuje proti spôsobom ako funguje polícia, prokuratúra a súdy, tak asi spoločenskú objednávku tieto inštitúty plnia. Skutočne ? .... 

                Gorila. Každý by ju chcel odhaliť a vyšetriť. Každý chce od polície a vyšetrovateľov, aby vec objasnili.

             Prečo nechceme od polície, aby vyšetrila aj menšie zvieratá ako gorila v regiónoch ? Smutné je, že na Slovensku podobne ako sa javí v Gorile fungujú aj vzťahy v regiónoch. Niekde na kávičke, chate či poľovačke sa stretnú ľudia z regiónu, ktorí majú peniaze a moc v regióne. Potichu  mimo zrakov verejnosti si dohodnú sféru vplyvu, ďalší postup regiónu a prípadne personálne nominácie. Je jedno, ktorú stranu reprezentnujú, jednoducho sa cítia ako páni regiónu a ide im o biznis.  Predpokladám, že  jednania prebiehajú tak,  že sa dohodnú, kto komu akú špinavosť v rámci biznisu zakryje.  Po takomto stretnutí často vystupujú následne na verejnosti ako  rivali.

            Potom sa ale stáva, že keď sa obyčajný človek v regióne náhodou dozvie  pravdu a má  ju povedať pred vyšetrovateľom tak jednoducho stratí  pamäť, alebo jednoducho mimo zápis povie, že však im aj tak nič nedokážete a ja budem mať problém. Prípadne nakoniec po svedectve dopadne horšie ako skutočný páchateľ.  

            Ja sa obyčajným ľuďom ani nečudujem, že majú takýto názor. Keď sa pozrú na odsúdených, zistia, že súdy  ľudí odsúdia za drobné krádeže, domáce násilie, dedinskú bitku, či napadnutie zo žiarlivosti, alebo ako vrchol ekonomickej kriminality  predavačku za spreneveru tržby. A rozmýšľajú či skutočne páni politici, podnikatelia, starostovia, športovci a iné VIP kategórie ľudí trestnú činnosť nepáchajú, alebo je problém niekde inde. Rozmýšľajú či sa skutočne nepáchajú zločiny pri takom množstve verejných súťaží, v skorumpovanom futbale, zdravotníctve, výpalníctve  a VIP drogovej scéne. Myslím, že odpoveď často poznajú. Ruka ruku myje. Polícia ale nie je tá, ktorá dáva obžalobu ani tá, ktorá súdi.

            V tejto spoločnosti je v trestnej  politike štátu niečo choré.  Od polície chceme, aby vyšetrovala trestné činy. Polícia môže ale vyšetrovať len to, čo od nej spoločnosť  žiada. Pokiaľ ale štát zákonmi  ( aj zákonmi, ktoré pomáhajú tvoriť  špinavé biele goliere v pozadí ) zviaže polícii ruky  táto pri najväčšej snahe nemôže zločiny vyšetriť.  Polícia totiž môže vyšetrovať, ale vyšetrovanie môže ukončiť až vtedy ak splní všetky prípadné ( často nekonečné ) pokyny prokurátorov.

              Neobviňujme políciu. Obviňujme štát, že tvorí také zákony aké tvorí. Dajme ( napríklad aj počas ich kampane )  otázku aj politikom čo sú teraz v parlamente napríklad :  Prečo štát toleruje biele kone, fiktívne firmy a zbohatlíkov ? Prečo môže podnikateľ  dať firmu do krachu či likvidácie a veselo po preliatí peňazí fungovať ďalej pod inou s.r.o.?  Prečo sa niektorý predstavitelia samospráv správajú vo svojich obciach ako zemepáni ? Prečo.... ? 

              Po čítaní údajov v gorile  je zrejmé, že zrejme  preto, že tí zbohatlíci a kriminálnici v bielych  golieroch roky pomáhali písať Trestný zákon a Trestný poriadok. Pozrite si aké tresty v nich  sú aj za miliardové podvody, smiešne v porovnaní s ostatnými trestnými činmi. 

              Pravdpodobne to funguje tak, že skutočne mocný v tejto spoločnosti si vyberie bábky, ktoré   dostane do parlamentu a  cez ne si upravuje zákony podľa potreby, zabezpečí beztrestnosť  a zozadu len potichu  riadi svoj biznis.

               A nakoniec samozrejme pre prípad, že by niečo predsa  presiaklo na verejnosť  a niekto by chcel  vyšetrovať spriaznené duše tak sa potichu personálne obsadia vrcholné orgány trestnej politiky štátu ( najlepšie generálnu prokuratúru a Najvyšší súd) tiež spriaznenými  ľuďmi.  

              Smutné je ale to, že všetko sme im umožnili my, voliči.  

  

   

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?