Gorila a odborníci po voľbách. Čo majú spoločné ?

Autor: Jozef Bakša | 19.3.2012 o 19:08 | Karma článku: 13,11 | Prečítané:  886x

            Je po voľbách, zvykajte si. Víťazná strana znova v krátkom čase odhalí, že tá predchádzajúca vláda  nominovala na posty v štátnej správe neodborníkov a ona to musí zmeniť. Musí dosadiť skutočných odborníkov. Svojich, ako vždy po voľbách  ! A čo na to protestujúci ? Čo na to (anti )Gorila ? Zmení sa niečo ? 

           Každá politické strana v celkom ich spektre má vo svojich tézach  uvedené, že vybuduje vládu a štátny aparát odborníkov a nie politických nominantov. Zaujímavé je, že po každých voľbách sa zistí, že tá predchádzajúca predsa len nenasadila na miesta v štátnej správe  odborníkov, ale politicky lojálnych nominantov. To musíme zmeniť, nasadíme našich odborníkov, ktorí vykladajú právo a spravodlivosť správne, po našom, vravia stále víťazné strany. Tvrdia, že ravda je to čo hovorí víťaz. Čo povie vláda a strana, alebo ako sa v minulosti hovorilo  strana a vláda.

           Dokedy ? Dokedy budú nominácie na funkčne odborne zriadené posty politické a kamaráske ? Nebude to náhodou dovtedy,  kým to tej ktorej vláde budeme ako občania a  verejnosť tolerovať ?

             Je normálne a morálne ak je nominantom len straník, bez ohľadu na jeho osobné vlastnosti a  odborné  schopnosti  ?

             Je normálne a morálne, že na špecializované funkcie  v štátnej správe bude človek vyštudovaný v inom odbore ako ten, ktorý má riadiť, len preto lebo je  náš ?

            Je normálne a morálne, že aj v Policajnom zbore právnikom, policajtom a ekonómom velia učitelia, veterinári , železničiari či telocvikári, len preto, lebo majú kamarátov  v práve vládnucej strane ? 

            Je normálne a morálne, keď sa obsadzuje vedúci post vo špecializovanej štátnej správe podľa toho, koho ste rodina, kamarát, spolupoľovník  a nie pre vaše schopnosti  ?

            Podľa mňa nie je !  Skúsme pretransformovať energiu z antigorilích protestov a celkového zhnusenia z politiky do snahy začať kontrolovať politikov a ich personálne nominácie na posty v štátnej správe.

             Pýtajme sa politikov :

              Prečo je niekto kandidát na funkcie v štátnej správe, keď je trestne stíhaný ?

              Prečo je tento kandidát nominantom na post prednostu obvodného úradu, keď má pochybný pôvod majetku a kamarátov z mafiánskych zoznamov, prípadne telefonát s drogovým barónom ?

               Prečo mám byť tento kandidát v dozornej rade ako zástupca štátu, keď jeho manželka je stíhaná za podvody s  DPH ?

               Prečo nemôžu byť verejné a pod kontrolou médií konkurzy na posty v celej  štátnej správe, vrátane tej špecializovanej  ? Keď chceme mať na postoch odborníkov hľadajme ich spolu pod dohľadom verejnosti a odborníkov z príslušných problematík.

                A prečo vlastne nie sú na všetky vedúce miesta v štátnej správe vlastne vykonávané konkurzy ? Nechceme odborníkov, alebo chceme len tých našich ?

                  Keby sa robili konkurzy podľa odbornosti  na všetky posty v  celej štátnej správe, netriasli by sa o svoje stoličky  všetci jej funkcionári  v rámci Slovenska počnúc miestami na ministerstvách a končiac riaditeľmi odborov a vedúcich oddelení na jednotlivých okresoch. Nechápem, prečo by sa mal nejaký skutočne odborník na svojom mieste báť o svoj post po parlamentných voľbách.  Ale bojí sa. 

             Je to teda len na nás občanoch, médiách a verejnosti, že sa začneme konkrétne  pýtať  čím je tento nominant lepší, vzdelanejší, odbornejší, že zastáva tento post.  Čím presvedčil na otvorenom konkurze v rovnej súťaž s ďalšími kandidátmi ?  A odpovede by nás často asi prekvapili. Na Slovensku  je totiž platná legendárne veta  : „ Je po voľbách zvykajte si.“ Skutočne si Slovensko nezaslúži odborníkov na všetkých úrovniach ?

          Je to na nás ľuďoch. Sledujme, upozorňujme, pýtajme sa. Celá štátna služba je definovaná ako služba občanom. Povedzme ako občania aká táto služba má byť a  čo od nej požadujeme.          

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?