Gorila a odborníci po voľbách. Čo majú spoločné ?

Autor: Jozef Bakša | 19.3.2012 o 19:08 | Karma článku: 13,11 | Prečítané:  876x

            Je po voľbách, zvykajte si. Víťazná strana znova v krátkom čase odhalí, že tá predchádzajúca vláda  nominovala na posty v štátnej správe neodborníkov a ona to musí zmeniť. Musí dosadiť skutočných odborníkov. Svojich, ako vždy po voľbách  ! A čo na to protestujúci ? Čo na to (anti )Gorila ? Zmení sa niečo ? 

           Každá politické strana v celkom ich spektre má vo svojich tézach  uvedené, že vybuduje vládu a štátny aparát odborníkov a nie politických nominantov. Zaujímavé je, že po každých voľbách sa zistí, že tá predchádzajúca predsa len nenasadila na miesta v štátnej správe  odborníkov, ale politicky lojálnych nominantov. To musíme zmeniť, nasadíme našich odborníkov, ktorí vykladajú právo a spravodlivosť správne, po našom, vravia stále víťazné strany. Tvrdia, že ravda je to čo hovorí víťaz. Čo povie vláda a strana, alebo ako sa v minulosti hovorilo  strana a vláda.

           Dokedy ? Dokedy budú nominácie na funkčne odborne zriadené posty politické a kamaráske ? Nebude to náhodou dovtedy,  kým to tej ktorej vláde budeme ako občania a  verejnosť tolerovať ?

             Je normálne a morálne ak je nominantom len straník, bez ohľadu na jeho osobné vlastnosti a  odborné  schopnosti  ?

             Je normálne a morálne, že na špecializované funkcie  v štátnej správe bude človek vyštudovaný v inom odbore ako ten, ktorý má riadiť, len preto lebo je  náš ?

            Je normálne a morálne, že aj v Policajnom zbore právnikom, policajtom a ekonómom velia učitelia, veterinári , železničiari či telocvikári, len preto, lebo majú kamarátov  v práve vládnucej strane ? 

            Je normálne a morálne, keď sa obsadzuje vedúci post vo špecializovanej štátnej správe podľa toho, koho ste rodina, kamarát, spolupoľovník  a nie pre vaše schopnosti  ?

            Podľa mňa nie je !  Skúsme pretransformovať energiu z antigorilích protestov a celkového zhnusenia z politiky do snahy začať kontrolovať politikov a ich personálne nominácie na posty v štátnej správe.

             Pýtajme sa politikov :

              Prečo je niekto kandidát na funkcie v štátnej správe, keď je trestne stíhaný ?

              Prečo je tento kandidát nominantom na post prednostu obvodného úradu, keď má pochybný pôvod majetku a kamarátov z mafiánskych zoznamov, prípadne telefonát s drogovým barónom ?

               Prečo mám byť tento kandidát v dozornej rade ako zástupca štátu, keď jeho manželka je stíhaná za podvody s  DPH ?

               Prečo nemôžu byť verejné a pod kontrolou médií konkurzy na posty v celej  štátnej správe, vrátane tej špecializovanej  ? Keď chceme mať na postoch odborníkov hľadajme ich spolu pod dohľadom verejnosti a odborníkov z príslušných problematík.

                A prečo vlastne nie sú na všetky vedúce miesta v štátnej správe vlastne vykonávané konkurzy ? Nechceme odborníkov, alebo chceme len tých našich ?

                  Keby sa robili konkurzy podľa odbornosti  na všetky posty v  celej štátnej správe, netriasli by sa o svoje stoličky  všetci jej funkcionári  v rámci Slovenska počnúc miestami na ministerstvách a končiac riaditeľmi odborov a vedúcich oddelení na jednotlivých okresoch. Nechápem, prečo by sa mal nejaký skutočne odborník na svojom mieste báť o svoj post po parlamentných voľbách.  Ale bojí sa. 

             Je to teda len na nás občanoch, médiách a verejnosti, že sa začneme konkrétne  pýtať  čím je tento nominant lepší, vzdelanejší, odbornejší, že zastáva tento post.  Čím presvedčil na otvorenom konkurze v rovnej súťaž s ďalšími kandidátmi ?  A odpovede by nás často asi prekvapili. Na Slovensku  je totiž platná legendárne veta  : „ Je po voľbách zvykajte si.“ Skutočne si Slovensko nezaslúži odborníkov na všetkých úrovniach ?

          Je to na nás ľuďoch. Sledujme, upozorňujme, pýtajme sa. Celá štátna služba je definovaná ako služba občanom. Povedzme ako občania aká táto služba má byť a  čo od nej požadujeme.          

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?