Štastných trinásť

Autor: Jozef Bakša | 23.4.2012 o 12:30 | Karma článku: 13,39 | Prečítané:  743x

      Pozorujem ju pri tichom horení plameňa sviečky. Držím ju medzi prstami ako Tolkienov Frodo svoj prsteň a je pre mňa rovnako vzácna. Je deformovaná,  ošúchaná, samý šrám, a napriek tomu sa netvári vôbec unavene či smutne. Ani po rokoch nestratila nič zo svojej energie a  čara. Možno preto, že je jediná svojho druhu, aj so svojimi jazvami. Možno jednoducho preto, lebo ešte stále je .....

            Moja manželská obrúčka. O trinástke sa hovorí, že  je nešťastným číslom, nemyslím.  Zajtra je odvtedy presne  trinásť rokov, a ja pozerám na svoju  obrúčku proti plamienku horiacej sviečky. Povedali sme si vtedy  áno nevediac, čo nás v manželskej budúcnosti čaká. Čo sme prežívali ? Lásku, očakávania, obavy ? Asi z každého kúsok.

               Byť spolu v dobrom aj zlom, tak je to v manželskom sľube. Moja trinásťročná obrúčka. Pozorujúc ju musím konštatovať, že je deformovaná, ošúchaná a samý šrám. Podstatne ale je, že je.

              Je deformovaná ako často  bývajú cesty  lásky, keď na ne  dopadajú údery kladiva osudu a náhod búšiac na ne z každej strany. Deformácia nevadí, dôležité je, že puto aj so svojou rastúcou silou zostáva. 

           Je ošúchaná, nadnesene by sme mohli povedať, že chytá patinu.   Nové, práve nasadené  obrúčky novomanželov sa krásne ligocú na ich prepletených prstoch. Koľko z tých novomanželov sa dočká ošúchania svojich obrúčok ? Ošúchaná obrúčka nie je vada. Ošúchaná obrúčka  to je čaro, a vzácna blízkosť jej  nositeľov.  Je krásne, keď derieme obrúčky spolu a dlho. Čím je obrúčka ošúchanejšia, tým je totiž puto silnejšie.

            Moja obrúčka je poškrabaná, je samý šrám. Nechcel by som, aby mi tie škrabance niekto vyplnil ani čírym zlatom. Obrúčka majú byť poškrabané, lebo žijú.   Každý škrabanec mi pripomína prekážky a strasti, ktorými  naše manželstvo prešlo. Ale milujúci musí pocítiť bolesť pichliačov, keď chce cítiť vôňu lásky.  Tak ako sa vojak zoceľuje v boji tak sa obrúčka  a manželstvo zoceľujú v zdolávaní prekážok a v zdieľaní spoločného smútku. V dobrom aj v zlom, tak sme si sľubovali.

               Chcem vnímať  svoje šrámy  na obrúčke a spolu s nimi  chcem zdieľať radosť a prekonávať prekážky, ktoré nám osud ešte chystá. A  ony prídu. Prekážkam, ktoré naplánoval  sa nevyhneme a je len na nás, či ich prekonáme a načerpáme z nich novú energiu, ale nás potiahnu ku dnu a pred ďalšiu prekážku sa už nedostaneme. Ja chcem spolu s našimi jemne sa navzájom dotýkajúcimi obrúčkami zdolať ešte čo najviac prekážok, lebo prekážky sú život, aj keď  ich prekonávanie často  bolí. 

              Trinásť rokov nie je veľa, napriek tomu chcem, aby  sa naše obrúčky aj pri zdolávaní  prekážok  nežne k sebe túlili a kráčali spolu svetom ako jedno puto, nie dve obrúčky. 

               Nie je totiž dôležitý lesk a gravírovanie obrúčok, ale existencia a sila puta, ktoré predstavujú. 

               Nie je dôležitý nepoškodený povrchu  obrúčok, ale to, aby sme si uvedomili, že každý šrám manželstvo posilnil a posunul ho vpred.

                Nie nová obrúčka je pevná, ale ošúchaná  životom nám dáva väčšiu, novú silu. 

                Moja obrúčka a jej ošúchanosť je pre mňa rovnako vzácna  ako tá, ktorá so mnou nosí jej pár. 

                Je zaujímavé, že na oblohe  je  množstvo jagavých a životadarných hviezd a práve tá najagavejšia a najčistejšia padla vedľa mňa a sprevádza ma už trinásť rokov.

             Ďakujem.

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?