Pán Kaliňák skutočne ?

Autor: Jozef Bakša | 26.5.2012 o 23:18 | (upravené 27.5.2012 o 6:34) Karma článku: 15,65 | Prečítané:  6065x

      Je skutočne chvályhodné, že polícia konečne vo svojej protikorupčnej sieti chytila stredne veľkú rybu, dokonca za stranu SMER a dokonca predstaviteľov územnej samosprávy.  Pán Minister vnútra hovorí, že je to výstraha pre politických predstaviteľov a nominantov do budúcnosti. Je to skutočne tak ?  Kto vlastne  chytil túto rybu ?  Zavial v tejto oblasti nový vietor ? Alebo ? ....

         Je chvályhodné, že  Policajný zbor pod vedením nového prezidenta Policajného zboru chytil do svojich sietí stredne veľkú rybu spojenú s politikou  a obvinil ju z korupcie. Je to o to chvályhodnejšie, že sa jedná o ľudí určitým spôsobom napojených na vládnu stranu. Ministrer vnútra Róbert Kaliňák rezolútne vyhlásil, že funkcionári a nominanti, aj za stranu SMER, si musia uvedomiť, že v tejto oblasti bude zo strany polície nulová tolerancia a prakticky sa bude postupovať v princípe padni komu padni.

          Pri danom prípade si  však musíme uvedomiť niekoľko skutočností :  

          Je nesporné, že prípad sa začal vyšetrovať za bývalého vedenia Policajného zboru a teda zásluhy na jeho odhalení  má bývalé vedenie, respektíve konkrétni policajti. Súčasné vedenie má samozrejme  neodškriepiteľné zásluhy na úspešnom ukončení akcie.

         Je nesporné a chvályhodné, že ani po zmene vlády nebola ( predpokladám )  snaha o zametenie prípadu pod koberec alebo jeho zahranie do stratena. Je však tiež pravdou  že by,  vzhľadom ku skutočnosti, že prípad bol vyšetrovaný dlhší čas a akcia bola dlhodobo pripravovaná za súčinnosti prokuratúry a príslušného súdu,  bolo prakticky nemožné  v tejto fáze vyšetrovanie prípadu  zastaviť a zahrať do autu.

        Je nesporne dobrou správou pre Slovensko aj to, že prípad sa podarilo úspešne dotiahnuť  do štádia zadržania ( nie zatknutia ) páchateľov a ich obvinenia, pričom samozrejme zostáva otázkou ako sa k prípadu po ukončení vyšetrovania postavia slovenské súdy. Je tiež chvályhodné, že pristihnutým bol predstaviteľ územnej samosprávy, kde má štát sťažené možnosti jej kontroly.

         Najlepšou správou pre Slovensko však bude ak sa polícii podarí odhaliť a úspešne dotiahnuť do konca prípady, kde sa na korupcii podieľajú príslušníci práve vládnucej moci ( bez ohľadu na stranícku príslušnosť) a to od odhalenia až po vyšetrenie prípadu. Až vtedy bude celkom zjavné, že štát má skutočne záujem odhaľovať korupciu bez ohľadu na to, kto sa jej dopúšťa. Neviem, či sú občania dnes o tejto skutočnosti presvedčení.

        Určite dobrou správou pre Slovensko bude, keď bude Ministerstvo vnútra na čele s ministrom vnútra, Prezidentom PZ a predstaviteľmi Úradu boja proti korupcii komunikovať s mimovládnymi organizáciami počnúc Alianciou Fair play Slovensko a Transparency international Slovensko, ktoré upozorňujú na systémové chyby, hľadajú nové nástroje v boji proti korupcii a navrhujú  systematické a systémové zmeny v štátnej politike na úseku boja proti korupcii a končiac organizáciami typu Združenie občanov miest a obcií Slovenska, ktoré odhaľuje latentnú korupciu páchanú predstaviteľmi územnej samosprávy v rôznych kútoch Slovenska. 

         Predstavitelia polície by mali začať počúvať aj ľudí z regiónov, ktorým táto korupcia vadí. Množstvo ľudí,ktorí sa s korupciou denne stretávajú majú v tomto smere určite viac informácií ako akokoľvek školený kriminalistia. 

         Minulé vedenie Policajného zboru si napriek tomu, že to deklarovalo  nenašlo  čas na vypočutie týchto pripomienok a návrhov.    

           Až ďalšie mesiace ukážu ako je to na Slovensku so záujmom štátu na odhaľovaní skutočne veľkej korupcie a či sa na Slovensku dočkáme prípadu  typu Davida Ratha.

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?