Poznáme sa ?

Autor: Jozef Bakša | 1.2.2013 o 10:20 | (upravené 1.2.2013 o 10:25) Karma článku: 10,81 | Prečítané:  507x

Poznáš ho ? Tak znie bežná každodenná otázka. Poznám.  Tak znie bežná každodenná odpoveď. Okolo nás je množstvo ľudí a my tvrdíme, že ich poznáme. Skutočne hovoríme pravdu ?

Stretávame ich roky  a komunikujeme o počasí. Minúty, hodiny, dni  a roky letia.  A my letíme s nimi. Letíme životom v dave, ktorý nás unáša. Stojí nám tá rýchlosť za to ? Stojí nám to za to, že sme si  prestali všímať  ľudí, aj tých  najbližších ? Ich schopnosti, túžby a problémy ?

Spomaľme a skúsme vnímať aj niečo podstatnejšie ako všadeprítomné marketingové kampane reláciami v TV začínajúc a falošnými sľubmi politikov končiac.

Niekto tvrdí, že keď človek spomalí všimne si podstatu. Nestačí len spomaliť. Je potrebné omnoho viac pozorovania, času empatie a schopnosti všímať si a počúvať.

Skúsme si všimnúť človeka, toho obyčajného, vedľa nás. Je to dnes možno nemoderné, ale očisťujúce.

Skúsme neodsudzovať mrzutosť šéfa a možno dobre položenou otázkou zistíme, že má problém, ktorý mu viete pomôcť vyriešiť.

Skúsme pochváliť šikovného kolegu, ktorý trpí komplexom menejcennosti a zvýšme mu sebavedomie.

Skúsme sa pozrieť na svet vímavými očami.

Všimnime si,  že  naše dieťa nie je zlé, ale že nám svojim  správaním len dáva signály, že je tu a že nás potrebuje aj ako pocit istoty a nehy, nie len ako zdroj materiálneho zabezpečenia. Dáva nám najavo potrebu schúliť sa v našom náručí aj keď má trinásť.

Nemajme za zlé predavačke, že sa na nás ráno neusmeje. Možno pri troche všímavosti zistíme, že  je to pani, ktorej postihnutej dcére sa v noci zhoršil zdravotný stav a ona rozmýšľa kto sa o ňu bude starať, keď ona musí chodiť do práce.

Nezáviďme zbohatlíkovi najnovší model Volva,  ale  radujme sa,  že naša manželka nechodí na chemototerapiu ako jeho. 

Nežime vedľa ľudí, ale s nimi.  V poslednej dobe sa často stretávam s tým,  že ľudia obdarovanie blízkych riešia darovaním hotovosti. Toto má len dva dôvody  : obdarovaný je nám ľahostajný, alebo ho nepoznáme. Prečo potom vlastne chceme obdarovať človeka, ktorého nepoznáme, nevieme po čom túži ? Ak budeme cítiť tak prídeme na to, že  viac ako sto eurová nákupná poukážka by ho potešil, keby si s nami mohol v kľude sadnúť na kávu a zveriť sa so svojim problémom, ktorý si  napriek vysielaným signálom nikto nevšíma. O tomto je blízkosť človeka a priateľstvo.

Minulý týždeň počítala  moja osemročná dcéra vreckové a rozmýšľala čo kúpi krstnej na narodeniny. Povedal som jej, kedže je dosť kreatívna, aby darček nekupovala ale  vytvorila.  Vytvorený darček znamená, že si obdarovaného myslel dlhšie ako len počas platby v obchode. Taký darček obdarovaný nie len eviduje, ale ho aj hreje.

Skúsme sa pozrieť na  človeka, jeho svet, potreby. Koľko kamarátov sme dávno neoslovili  a koľko ľudí nám pomohlo a ani sme sa im nepoďakovali. Každý človek nosí v svojom vnútri čisté jadro, a minimálne tí čo pozitívne ovplyvnili náš život a pomohli nám si našu pozornosť  zaslúžia. Minimálne pár slov či objatie. Nie SMS, link či email, ale   klasické objatie alebo slovo, lebo  úprimné slovo  a objatie majú v sebe teplo, teplo, ktoré nevytvorí  žiadna  SMS ani 3 D monitor.

Hovorené slovo a objatie majú v sebe ľudskosť, ktorá  sa z našich pocitov vytráca.  A z hovoreného slova sa na rozdiel od SMS dá vycítiť úprimnosť.

Skúsme teda čítať signály, ktoré  vysielajú ľudia okolo nás.

Možno na začiatok stačí  nájsť príčinu partnerovej mrzutosti, alebo vzdorovitosti nášho dieťaťa.

Skúmajme, či skutočne nepotrebujú to objatie.

 

P:S.: Skúsme vnímať tak ako dcéra vlani po dvoch mesiacoch v prvetriede, ked písala Ježiškovi.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?