Ovce

Autor: Jozef Bakša | 5.2.2013 o 13:09 | Karma článku: 17,39 | Prečítané:  1261x

Dnes som pozeral dokument o spomienkach na socializmus a jeden z protagonistov povedal, že socialistický  režim chcel, aby sme nerozmýšľali. Režim chcel poslušné stádo oviec, ktoré boli spokojné, keď mohli skloniť hlavu a napásť sa ? Chce tento režim od nás  niečo iné ? Chceme niečo iné my ?

V poslednej dobe mi asi najviac prekáža, keď počujem vetu : "Dáko bolo, dáko bude."

Ak sa časť spoločnosti radikalizuje druhá časť používa práve túto vetu, prípadne vetu : "Je mi to jedno !"

Vety, ktoré sú plné rezignácie a apatie. Pre slovenskú povahu je typické sťažovať sa a nadávať. Samozrejme doma,  prípadne v kaviarni alebo v krčme. Vyjadriť svoj protest otvorene na verejnosti,   to už pre slovenskú povahu typické nie je.

Obyčajný človek na Slovensku ( ak vynecháme radikálov ) je ochotný pomaly mlčky trpieť neprávosť a  neustále sa uskromňovať. Správa sa rovnako ako žaba, ktorú dáte do nádoby so studenou vodou a budete ju pomaly zohrievať tak dlho, že si ani nevšimne, že ste ju uvarili.

Ani ľudia na Slovensku si nevšímajú.  Nevšímajú si pomalý úpadok spoločnosti ako takej,  nerobia nič. Nie na jej záchranu, ale na závchranu svoju.   Bez fungovania  skutočného právneho ( údajne sociálneho ) štátu si ten občajný človek nebude môcť zachovať svojej prirodzené ľudské a občianske práva,  a o jeho dôstojnosti napriek garancii v Ústave budeme môcť  len snívať.

Čo však možno čakať od spoločnosti, kde najčítanejším denníkom je Nový čas, televíznymi relácaimi  Farmár hľadá ženu a spol. ? Kde  vzdelávacím, štátom dotovaným,  programom verejnoprávnej televízie je rlácia Aj múdry schybí, ktorá len uráža priemerného slovenského občana, prezentovaná vzorka  určite nepredstavuje priemer spoločnosti. . Aký má význam zabávať sa na hlúposti týchto respondentov ? Nesmejeme sa v skutočnosti na svojej hlúposti ?

Každá vláda má záujem vládnuť v štýle : Rozdeľuj a panuj !

Ale pre každú vládnu garnitúru  je ešte podstatnejšie ešte jedno želanie  "Poslúchaj ! "

A ľudia poslúchajú !

Žiadna vláda  ( ani údajne transparentná a protikorupčná vláda Ivety Radičovej ) nemala záujem, aby sa občania angažovali až do tej miery, aby dokonale videli na prsty politikov. Každá politická strana chce mať moc v štáte a svoj biznis, keby tomu tak nebolo tak nebude mať napríklad potom problém zrušiť až príliš štedré  príspevky politickým stranám od štátu. Ale prečo by si mali  sebe vziať zdroj štedrých príjmov, keď to od nich občania - voliči  nežiadajú  ? A podľa reakcie občanov im to zjavne nevadí .

Rovnako ako občanom zjavne nevadia  :

- predražené nielen štátne, ale aj samosprávne a verejnoprávne  zákazky

- bezmocnosť vo vymožiteľnosti práva

- roky prebiehajúce súdne konania

- praktická nemožnosť efektívnej kontroly samosprávy

- štátna byrokracia odtrhnutá od reálnych problémov a potrieb občanov

 

Podľa  reakcie väčšiny verejnosti sa zdá, že  panuje väčšinová spokojnosť.

A tak sa spoločnosť znova dostáva do stavu ( s výnimkou radikálov ), keď vláde vyhovuje a nám občanom nevadí, že sme ovce.

Skloníme hlavu a pokiaľ budeme mať čo prežúvať, tak ju nezdvihneme a nebudeme poukazovať na to, že možno dosiahnuť viac.

Dokedy nám to nebude vadiť ?

A prečo to vlastne mlčiacej väčšine nevadí ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?