Nie sme ovce bez názoru, ale

Autor: Jozef Bakša | 10.7.2013 o 20:59 | (upravené 11.7.2013 o 7:56) Karma článku: 16,51 | Prečítané:  1454x

Pozorujúc svoje okolie a spoločnosť musím konštatovať, že nie je pravdou, že sme ovce , ktoré bez rozmýšľania sklonia hlavu a pokiaľ majú čo žrať tak ich nič nezaujíma.  V spoločnosti nastala zmena a situácia sa mení. K lepšiemu ? ......  Čoraz viac ľudí ma vedie k presvedčeniu, že nie sú ovce bez názoru, ale čo je možno horšie .....

 

Boja   sa.

Do myslí, predpokladám väčšiny voličov na Slovensku, špeciálne v profesiách mediálne exponovaných, prípadne tých, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom naviazané na štátnu byrokraciu  sa vkradol strach. Nenápadne, pomaly ale o to silnejšie zapúšťa v spoločnosti korene.  Nie je to strach agresívny a hlučný. Je to strach  tichý, plazivý, ktorého príchod a nebezpečnosť si mnohí vlastne ani nevšimli.  O to viac je tento strach nebezpečnejším.

Čoraz častejšie od ľudí s rozumnou vecnou argumentáciou problému na otázku prečo s touto  argumentáciou neosloví kompetentných počujem  jednoznačnú odpoveď  "Vieš čo ? Bojím sa.".

Priznávam sa, že viem a čiastočne aj chápem. Väčšina ľudí má svoje rodiny a stačí im chlieb. Ideály, na ktorých sú založené ich profesie sú druhoradé.

Je smutné, že mnoho ľudí je vo svojom zamestnaní len a len preto, aby dali chlieb svojej rodine. Mnoho z nich sa ani nezamýšľa, či má ich práca zmysel a či je efekt adekvátny vynaloženému úsilu. Napriek tomu, že mali na začiatku elán  a množstvo nápadov na zlepšenie systému, tento  ich pohltil a vyžaduje od nich len byrokratickú prácu, ktorej efektívnosť neskúma. Nech len byrokratizujú. Komu a v čom to pomáha nikoho v spoločnosti nezaujíma.  A ľudia rezignovali v štýle : Drž hubu a krok, Čo Ťa nepáli nehas alebo jednoducho nevytŕčaj z radu. Zistili, že kariera sa nerobí rozumným názorom, ale .....  ( doplňte si podľa vlastnej fantázie )

A tak ľudia rezignovali  na ideály a spravodlivosť. Zatvárajú sa do svojich ochranných ulít, aby si ubránili aspoň tých pár istôt  čo majú ( rodinu a zdravie ), a o veci verejné sa skutočne v dobrom úmysle zaujíma len pár nadšencov.  Môžeme ich kľudne nazvať šialencami.

Ľudia nezískali istoty. Ponárajú sa čoraz viac do množstva neistôt. Čo bude s prácou ? Rodinou ? A v tomto prostredí sa cíti ako ryba vo vode Strach, ktorý niekomu vyhovuje.

Strach, ktorý nám bráni biť sa o svoje práva voči zamestnávateľovi, lebo tento má ( a v niektorých povolaniach mnohé ) možnosti ako zamestnanca umlčať.

Strach, ktorý bráni ľuďom zdvihnúť hlavu voči arogancii v samospráve, keď vidia, že úspech ľudí, čo takto hlavu zdvihli je minimálny.

Strach, ktorý bráni oznamovať korupciu a neprávosť orgánom činným v trestnom konaní, a velí tváriť sa, že nič nevidíme, aby sme náhodou za podnet neboli obvinenými my za ohováranie zlodeja.

Strach, ktorý nám bráni ísť do súdnych sporov, lebo nevieme na čom alebo kom je  závislý nezávislý sudca.

Strach, ktorý ambicióznych tlačí k zemí a núti ich splynúť s davom.

Je pravdou, že spoločnosť sa mení. Už nie sme ovce, ktoré sklonia hlavu nad pašou a kľudne sa, bez záujmu o okolie, pasú.

Už sme ovcami, ktoré síce rozmýšľajú, ale majú strach tú hlavu zdvihnúť.

Dúfam, že neprídu časy, keď o tom, čo je krásne nebudeme rozhodovať my, ale .....

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?