Aby bol aj Kaliňák sýty aj Dostál celý

Autor: Jozef Bakša | 8.8.2013 o 15:08 | Karma článku: 6,98 | Prečítané:  1000x

Ministerstvo vnútra pod vedením Róberta Kaliňáka pripravilo a dalo do pripomienkového konania  návrh zákona o podmienkach výkonu volebného práva a návrh zákona o volebnej kampani, ktoré boli podrobené kritike opozície a hlavne mimovládnych organizácií.  Medzi "tradičných kritikov " patrí aktivista  Ondrej Dostál. Myslím, že jednoduchým a elegantným riešením je možné aspoň v určitých sporných častiach  spracovať zákon do podoby, aby bol aj minister  Róbert Kaliňák sýty aj aktista Ondrej dostál celý.

Samotný zámer spracovať jednotný zákon pre všetky typy volieb je chvályhodným aktom  ministerstva a treba ho hodnotiť len pozitívne. Základným predpokladom však musí zostať  zachovanie možnosti každého občana za rovnakých podmienok na prístup k  voleným a iným verejným funkciám. (Čl. 30 ods. 4 Ústavy)

Rovnaké podmienky na prístup k voleným funkciám predpokladajú rovnaké podmienky pri výkone kontroly  priebehu  samotých volieb.

V zmysle navrhovaného zákona  do okresnej volebnej komisie a okrskovej volebnej komisie môže delegovať politická strana alebo koalícia, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná a v ostatných voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky získala aspoň tri percentá platných hlasov jedného člena a jedného náhradníka. Počet členov  okresnej volebnej komisie  a okrskovej volebnej komisie nesmie byť pritom nižší ako  päť. V prípade, že je nižší tak zostavajúcich členov nominuje prednosta okresného úradu respektíve starosta obce. Teoreticky sa teda môže stať, že v obci alebo okrese bude spľňať  podmienku 3 percent len dve strany a zvyšných nominuje  starosta alebo prednosta okresného úradu ( naviazaný na vládu ) a teda sa môže stať, že jedna strana bude mať v okresnej a okrskovej  volebnej komisii  štyroch členov  a zvyšné strany jedného. Pre samotné voľby a  ich regulárny priebeh je podstatná práve činnosť  jednotlivých okrskových volebných komisií v asi 3000 obciach  v rámci Slovenska, ktoré jeden zástupca  nominujúcej strany v ústrednej volebnej komisii nemôže ovplyvniť.  Zo zásady by teda bolo potrebné, aby každá strana, ktorá podala kandidátnu listinu pre voľby do NR SR  mala  možnosť nominovať svojho zástupcu do každej volebnej  komisie v každom okrsku.

Róbert Kaliňák  má úplnú pravdu v tom, že náklady na volebné komisie sú vysoké a je potrebné tieto náklady znížiť. Všetci tiež vieme,  že časť členov volebných komisií, ktorých bolo často viac ako voličov vo volebnom okrsku, voľby vôbec nezaujímajú a prišli si len zarobiť.  Toto je možné z dôvodu, že podľa navrhovaného ( aj dnes platného) zákona  člen okrskovej volebnej komisie a zapisovateľ volebnej komisie majú v deň konania volieb nárok na odmenu   a výška odmeny za výkon funkcie člena  volebnej komisie a výška odmeny za výkon funkcie zapisovateľa volebnej komisie v deň konania volieb sa ustanovuje v sume, ktorá pripadá na jeden pracovný deň z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, odmenu členovi okrskovej volebnej komisie vypláca obec.

Aby sa predchádzalo takýmto špekulatívnym členom volebných komisií  nie je potrebné zakázať prístup novým a malým stranám nominovať členov do volebných komisí, ale dať do zákona ustanovenie, že tieto strany môžu nominovať člena volebnej komisie, avšak takýmto členom nepatrí odmena zo strany štátu, ale  náklady znáša strana, ktorá zástupcu nominuje alebo samotný člen volebnej komisie. Ak má strana a člen záujem o skutočné sledovanie priebehu volieb, tak tieto náklady bude ochotne znášať, prípadne bude členom komisie bez nároku na odmenu, z presvedčenia. Tak sa stane, že sa ušetria náklady na činnosť volebných komisií a zároveň nikomu nebude upreté právo na kontrolu priebehu volieb v jednotlivých  okrskoch a okresoch.

A tak bude spokojný aj šetriaci minister vnútra aj kontrolujúci aktivista.

Hromadnou pripomienkou bol tiež napadnutý návrh zákona o volebnej kampani, kde aktivisti okrem iného žiadajú, aby bolo z návrhu zákona stiahnuté ustanovenie, ktoré zakazuje iným ako kandidujúcim subjektom viesť volebnú kampaň, pričom volebnou kampaňou je akákoľvek činnosť politickej strany a kandidátov smerujúcich k propagácii ich činnosti, cieľov a programu smerujúca k propagácii ich činnosti, cieľom za účelom získania volenej funkcie. Zákon by teda zakázal podporu  kandidátov ( aj nezávislých ) iným subjektom ako sú napríklad neformálne združenia, športové kluby, profesné organizácie a podobne. V praxi by teda bolo odopreté veľkej skupine obyvateľov právo na slobodu prejavu, právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, obrazom a rozširovať svoje idey, ktoré s garantované v článku 26 Ústavy Slovenskej republiky.

Myslím, že nie je dobré brániť  občanom a iných subjektom  pred voľbami povedať, kto je podľa nich dobrý a kto je podľa nich zlý.  Za ľudí  totiž nehovoria úsmevy na bilbordoch, ale práca a správanie sa ku skutočným ľuďom a ich osudom  aj v medzivolebnom období.   A týchto ľudí treba pred voľbami vypočuť, aby sme sa z ich skúseností poučili.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?