Stretol som priateľa

Autor: Jozef Bakša | 28.10.2013 o 14:33 | Karma článku: 9,91 | Prečítané:  649x

Stretol som priateľa. Aká jednoduchá veta a koľko v sebe skrýva. Dovolím si povedať, že väčšina ľudí pri vyslovení tejto vety, aj keď nevedomky nehovorí úplnú pravdu. Potvrdiť priateľstvo na sociálnej sieti je ľahké. Potvrdiť ho v živote .....

Pri pohľade  na sociálne siete by sme  mohli povedať, že Slovensko je družnou a priateľskou krajinou plnou porozumenia. Sú stovky či tisícky ľudí, čo majú na sociálnych sieťach stovky či tisíce priateľov. Vedia vôbec koho tam majú ? Vedia vôbec,  kto je ich  priateľ  ?

Poznám ľudí, čo zbierajú priateľov na sociálnych sieťach ako známky, zatvoria sa s nimi na sociálnej sieti s klapkami na očiach a majú pocit, že to čo je  zverejnené na sociálnej sieti je pravda. Ako babky hovorili, musí to byť pravda, lebo aj v televízii to vraveli. Priateľ nie je ten, čo nám venuje klik na sociálnej sieti, to nie je ani kamarát, možno je to  známy, alebo človek čo si len uvedomuje vašu existenciu. Úprimne, nemáte na svojich sociálnych sieťach medzi priateľmi aj svojich nepriateľov ?

V práci ma často pri pozorovaní niektorých ľudí napadne, čo bude s nimi, keď vyzlečú svoju uniformu alebo skončia vo funkcii, ktorú zastávajú,  a zapoja sa medzi obyčajných neprivilegovaných ľudí. U niektorých je mi úplne jasné, že v tom čase prestanú pre značnú  časť svoich priateľov  existovať. Prestanú existovať pre priateľov a kamarátov, ktorí boli priateľmi a kamaráti zastávanej funkcie alebo postavenia,  a nie osoby, ktorá túto  funkciu vykonávala. Poznám mnoho ľudí, čo po tom ako  skončili na funkcii  boli ( alebo sú )  radi,  že ľudia, čo ich predtým  prezentovali  ako svojich najlepších   priateľov sa im aspoň odzdravia. Snažím sa žiť tak, aby som o priateľov nikdy takýmto spôsobom neprišiel.

Raz som  dostal  otázku, či uznávam nadriadených a osobnosti.  Dotyčnú zarazila moja odpoveď, že uznávam a rešpektujem osobnosť ( ako autoritu ) bez ohľadu na skutočnosť, či je táto osobnosť mojim nadriadeným, verejným funkcionárom alebo  úplne obyčajným, prostým človekom.

Tento postoj som si vybudoval už v detstve, keď som (ako obyčajné dieťa z dediny)  videl súdruhov a súdružky, ktoré mali k osobnostiam a často aj k slušnosti ďaleko. Môžem povedať,  že osobne som ešte ako dieťa ( pokiaľ to môžem teraz posúdiť ) najviac osobností stretol medzi obyčajnými ľuďmi. Stretol som moju  starkú, ktorá na to, aby bola veriacou nepotrebovala sedieť každú nedeľu v kostole  v prvej lavici, ale stačil jej ruženec v zvráskavených rukách a stolička v jej skromnej izbe.

S obdivom a úctou spomínam, v tomto dušičkovom období, na pána, ktorého komunisti  vnezmyselnom procese odsúdili, ktorý si odsedel  pár rokov vo väzení a celý život, napriek rehabilitácii po roku 1989 a napriek svojej inteligencii  strávil ako chovateľ dobytka v maštali. Napriek tomu, že celý život strávil v maštali, až do svojej dopelosti  som nepoznal nikoho s takým rozhľadom a pokorou ako mal on.  Napriek tomu, čo mu komunisti spravili nepočul som od neho na nich žiadne zlé slovo.  Už vtedy som sa naučil, že osobnoť  nerovná sa funkcia a už vôbec nie, že verejná funkcia rovná sa inteligencia.

Ak tak je to aj s priateľmi. Môže to vyzerať ako priateľ, môže sa to správať ako priateľ, ale nemusí to byť priateľ. Osobne delím ľudí ( vynechajúc nepriateľov ), čo stretávam na znamych, kolegov, kamarátov a priateľov. Zaujímavé by napríklad bolo, keby sa na sociálnej sieti označovali ľudia okrem priateľov aj ako nepriatelia, ku koľkým skratom by došlo.

Pre mňa platí jednouchá vec :

Priateľ nie je ten, čo príde na pozvanie na Tvoju svadbu, ale ten, čo príde bez pozvania na Tvoj pohreb.

Tak čo, kedy Ste naposledy stretli priateľa ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?