Vianoce. Vhodný čas pre veľké : Ďakujeme

Autor: Jozef Bakša | 8.12.2013 o 22:19 | (upravené 9.12.2013 o 7:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  269x

Vianoce sa prezentujú ako čas pokoja a darovania. Predviančoný čas, ktorý je tiež plný charitatívnych a  "charitatívnych" podujatí.   Počas tohto obdobia by sme nemali však  nemali zabúdať na ľudí, čo charitu nechápu ako jednu SMS správu. Nemali by sme teraz zabudnúť na ľudí so srdcom.  Teraz je popri pokore vhodný čas aj na veľké poďakovanie ....

Je čas poďakovať ľuďom,  bez ktorých by žiadna zbierka nemala zmysel.  Nespočítateľnej armáde dobrovoľníkov.

Dobre možno vidieť iba srdcom, to podstatné je očiam neviditeľné, povedal klasik v Malom Princovi. Je to tak, to podstatné je očiam neviditeľné. To podstatné je ale možné jasne cítiť srdcom a   prirodzenou ľudskosťou. Našťastie sú medzi nami šťastní ľudia, čo majú srdce. Sú to šťastní ľudia so skutočným srdcom a dušou.  Ľudia, ktorí sú radi, že môžu niečo dať napriek tomu, že často nič hmotné nevlastnia. Nato, aby  mohli každý deň dávať, rozdávať (sa) nemusia  v skutočnosti materiálne  vlastniť nič. Stačí mať. Stačí, že  majú dobré srdce, ušlachtilé myšlienky, zmysel pre spravodlivosť, empatiu  a otvorené  oči.  A sú ľudia, našťastie ich nie je málo, čo toto všetko majú. A za to im patrí moja vďaka. Všetkým dobrovoľníkom,  klaunom s červeným nosom v nemocnici na detskej onkológii, ľuďom v chránených dielňach, street workerom  atd.... .

Viem, že vašu nezištnosť mnoho ľudí nechápe (robiť niečo pre iných a zadarmo ? ), ale ja vás všetkých chápem a ďakujem. Okrem iného za poznanie, že stále existujú ľudia s ľudskosťou a srdcom.  Ľudia, ktorí robia dobro  len tak, z presvedčenia a s odôvodnením, že pomáhať sa  má.

Bolo by pekné, keby sme aj my, spolu s vami začali robiť svet krajším mnohými drbonosťami. Letmý úsmev na ulici, uvoľnenie miesta v autobuse ( bohužiaľ to stále nie je samozrejmosť ), empatické správanie, to  sú čriepky z ktorých sa skladá život, šťastný život. Drobný dobrý svet sa skladá zo zdanlivých  maličkostí rozsahom, ale podstatných  významom.  Obohacuje darcu už len tým, že takýmto správaním dávame vzor svojim deťom a ukazujeme skutočnú hierarchiu hodnôt.

Áno je pravdou, že dnes  mnoho ľudí nechápe, ako je možné robiť veci len tak, pre dobrý pocit. Pre dobrý pocit, že pomôžete mladej mamičke v núdzi prežiť zimu, alebo sa ukryť pred tyranom,  dobrý pocit, že darovaním krvi zachránite život alebo dobrý pocit z úsmevu, ktorý vyčaríte na tvári dieťaťa v sociálnej núdzi alebo skúšaného chorobou. Podstata ľudského sveta je zložená z množstva osobných pocitov, a je len na nás, či okolo nás, ako osoby, budú našim pričinením prevládať pozitívne alebo negatívne pocity.

Sú ľudia, ktorí majú aj dnes  otvorené srdcia a nepotrebuju sa pri tom, ako  robia iných šťastnými, programovo prezentovať v médiách. Všetkým týmto drobným dobrým anjelikom a anjelom, ktorí páchajú dobré skutky automaticky ďakujem.  Sú to anjeli, ktorí robia svet krajším.

Je čas poďakovať ľuďom,  bez ktorých by žiadna zbierka nemala zmysel.  Nespočítateľnej armáde dobrovoľníkov, ktorí však budú dobrovoľníkmi aj vtedy keby žiadna zbierka nebola. Jednoducho to majú vrodené a svojou činnosťou sa snažia nakaziť dobrom aj nás.

Skúsme aj my všetci   zabudnúť na klasické  Homo homini  lupust est, a  skúsme sa riadit   pravidlom   Benjamina Franklina "Ani deň bez dobrého skutku. "

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?