Keď krvácam s radosťou.

Autor: Jozef Bakša | 29.1.2014 o 19:40 | Karma článku: 10,09 | Prečítané:  444x

Z cudzieho krv netečie   a mnohí radi púšťajú iným  žilou. Tieto výrazy je možné počuť v bežných rozhovoroch  v zmysle, že keď krváca iný tak nám to nevadí. Ja som však rád, keď môžu pustiť žilou mne. Som rád, že krv tečie z môjho tela. Podstatné je kam .....

Tam, kde je krvi nedostatok.

O ženách a devách  na Slovensku sa vraví, že  sú  krv a mlieko.  V ich geniálne usporiadaných telách  pulzuje jedinečná tekutina - krv.  Bohužiaľ, často sa stáva, že krv ochorie, alebo sa začne strácať. Stáva sa tak  v dôsledku úrazu, nehody, ťažkého pôrodu, alebo sa životom prekypujúceho tela zmocní akási pliaga  a  dievča predtým krv a mlieko začína odchádzať. Stáva sa chudokrvnou a možno o nej permanentne, nie len keď sa niečoho zľakne konštatovať, že by ste sa  v nej krvi nedorezali. A vtedy to bolí, veľmi ...

Viem, keď krváca srdce v postmileneckom vzťahu bolí to a je to zlé. Možno to však  porovnať s tým, keď krváca duša v dôsledku vedomia, že pri ďalšom postupe chudokrvnosti príde koniec ? Koniec bez možnosti resetu či návratu ?

Vtedy sa okolo dievčiny, predtým krv a mlieko, pohybujú príbuzní s krvavými utrápenými očami a dúfajú. Vedia, že to nie je krvácanie z nosa. Dúfajú, že sa nájde správny darca kostnej drene, aby pomohol naštartovať krvotvorbu, alebo aspoň darca krvi, aby jej ju mohli permanentne obmieňať.

Bohužiaľ krv nie je voda a načerpať z prameňa, či vyrobiť sa nedá.  Krvácanie z nosa zastavíme, ale čo s intenzívnym krvácaním pri nehode, ťažkej operácii alebo spomínanom zastavení krvotvorby pacienta ? Vtedy je potrebný obyčajný  človek s veľkým Č. Obyčajný darca krvi, jeden z mnohých.

Keď krvilačná zubatá nezmyselne spôsobuje  krviprelievanie,  plieni červené krvinky, zlyháva tvorba krvi vtedy už zriedka pomôžu rôzne medikamenty. Vtedy  pomôže často už len krv od Človeka. Jedna, dve dávky krvavočervenej jedinej skutočne životodarnej tekutiny, ktorou sa denne plnia plastové vaky na transfúznych oddeleniach.

Našťastie na Slovensku je medzi ľuďmi stále dosť "Človekov". Našťastie  je tu mnoho tých, čo majú darcovstvo, vrátane darcovstva krvi v krvi.

Našťastie ešte stále mnohí drobní človiečikovia stoja v rade, aby mohli tú svoju krv darovať. Ako som počul často tak robia napriek tomu, že okolo seba počujú fámy o tom, že  sa s krvou, aj nelegálne, obchoduje a niekto sa na nej riadne nabalí.

Nech, hovorím si aj ja. Nehovorím to však ako prejav súhlasu, ale ako konštatovanie, že aj v prípade, že sa malé percento mnou darovanej krvi  dostane na to správne miesto budem šťastný.

Prečo ju darujem ? Jednoducho preto, lebo pomáhať sa má.  A je mi v princípe jedno či, moju krv dajú  práve narodenéhom uzlíčku šťastia v pôrodnici,  manželskému páru po dopravnej nehode, pacientovi s leukémiou alebo umierajúcemu v hospici.

Podstatné je, že zachraňuje alebo aspoň predlžuje život. Možno ho predĺži aspoň o tých pár dní, aby sa trpiaci mohol rozlúčiť so svojim okolím.

Častejšie však dáva a  zachraňuje život, často mladý a dlhý.

A je na každom z nás, či sa o túto tekutinu podelíme, lebo nikto z nás nevie, kedy ju bude potrebovať práve on.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?