Ja som Boh a vy ste nula.

Autor: Jozef Bakša | 9.2.2014 o 19:21 | Karma článku: 13,82 | Prečítané:  1897x

Ja som tu Boh  a  Vy Ste nula povedal štátnom platený byrokrat svojmu klientovi.   Veta po vypočutí ktorej by sa nám mohlo zdať, že pochádza z obdobia hlbokého socializmu  sa bohužiaľ dnes  zjavuje  v úradoch znova  a stáva sa ich reálnou súčasťou.  Prečo ? Záver uvedeného dialógu  ponúka rôzne riešenia....

Ja som tu Boh  a  Vy Ste nikto.  Ľudia znova majú pocit, že   tú podstatnú, reálnu a vplyvnú moc  má v rukách byrokrat s kopou požiadaviek, papierov, formulárov  a štátom odobrenou pečiatkou v ruke.  Byrokracia  v celej svojej šírke od  prijímania  detičiek  do materskej školy, vydávania  povolení a súhlasov na podnikanie, prijímania rozhodnutí orgánmi samosprávy,  vydávaní stavebných  povolení, povolení na výruby,  povoľovania nespočetného množstva výnimiek akéhokoľvek druhu po zmanipulované verejné obstarávania sa so svojou bohorovnosťou stáva  nepríjemnou  realitou.

Smutné je, že okrem legislatívou zošnurovanej  spleti často nezmyselných predpisov, noriem a  nariadení  sa jej podstatným  článkom stáva osoba úradníka.  Osoba, ktorá sa, až na výnimky,  v mašinérii tejto byrokracie mení z charakterného človeka na bezcharakterného a z priemerného znalca problematiky  na neomylného experta. A to všetko preto, lebo má v rukách pečiatku  a štátom delegovanú právomoc, ktorej moc  a podstatu si akosi pri hladkaní svojho ega často ani neuvedomuje. Neraz som počul o argumentácii  byrokrata, ktorému došli odborné argumenty, keď diskusiu ukončil slovami : JA mám pravdu, lebo JA som orgán, prípadne ja mám pravdu, lebo JA som riaditeľ. Bohužiaľ toto myslenie a tento názor  má nemalá časť  jednotlivcov  s pečiatkou v ruke.

V čom to tkvie, že sa z obyčajného človeka  tým, že dostane do ruky pečiatku,  ktorá mu  umožňuje často rozhodovať o osudoch ľudí, možnosť dať pokutu alebo pôsobiť len na základe autority orgánu, ktorý predstavuje, že sa z neho stáva namyslený,  bohorovný sebec ?

Je tiež badateľné,  že na to, aby sa takáto zmena s človekom udiala nie je vôbec podstatná dôležitosť  inštitúcie, ktorú tento  predstavuje, ale jeho osobný charakter.  A tak sa potom  stáva, že obyčajný radový zamestnanec  maličkého obecného úradu v malej dedinke sa voči stránkam na úrade správa povýšenecky a arogantne na rozdiel napríklad od  predstaviteľa Generálnej prokuratúry alebo Ministerstva, disponujúceho určitou mierou odbornosti a osobnosti, ktorý   sa s nimi  bude baviť ako so seberovným človekom.  Stáva sa bežným javom,  že  ak sa človek s komplexom,  nízkym sebavedomím, navyše bez potrebnej odbornosti,  dostane k možnosti rozhodovať o osude iných, alebo možnosti klásť podmienky,  akoby strácal pocit súdnosti a stavia sa do pozície  poloboha. Prečo sa takýto jedinec stotožní s myšlienkou, že má patent na rozum ? Je to  tým, že až príliš dobre vníma aké pokrivené možnosti mu  umožňuje jeho  okolie a zároveň  nasal informácie ako t roky chodí od nesprávnych ľudí ?   Alebo .....

Potom sa  klientovi na úrade stane,  že sa s ním  vrátnik  zhovára arogantne a povýšenecky, lebo on je zamestnaný na ministerstve ( alebo inom úrade ) aj keď len ako vrátnik a vy ste nula.  Bez ohľadu na to, či vie  aký problém riešite a aká ste Osobnosť.  Správa sa v štýle, ja mám právo púšťať ľudí do budovy a tak sa budem správať ako jej pán.

Byrokrati si zvykli, že  ten kto  má papier, ten kto má funkciu s rozhodovacou právomocou  má pravdu. A verejnosť si  bohužiaľ na túto skutočnosť zvyká tiež.  Ľudia už neberú na vedomie, že Slovenská republika je ešte  stále  demokratický a právny štát, kde by mali  právo  alebo  neprávo  oprávnených  potrieb  a záujmov obyvateľov regulovať  právne normy tohto štátu.

Nebezpečné  je,  že rezignovala aj tá časť verejnosti, ktorá je presvedčená o svojej pravde a rezignovala len preto, že má obavu z toho, že  príslušný zamestnanec  si právo vyloží  po svojom, vo svoj prospech alebo vedome  v prospech vplyvu tretej strany.

Nachádzame sa v štádiu, keď ľudia často disponujúci trpkou skúsenosťou z minulosti nemajú dosť  sily a chuti  opäť bojovať s byrokraciou. A byrokratom, a nie len im, to vyhovuje.  Tento stav vyhovuje  okrem často od  socializmu zotrvačnosťou fungujúcej  byrokracii verejnej správy, aj tým, čo ponúkajú „jednoduché riešenia“. Na stole sú ponuky,  pri ktorých si každý prostý a obyčajný človek, sklamaný a frustrovaný   povie, že práve toto je to dobré riešenie, že je to aj jeho názor a že prečo to ešte nikoho nenapadlo skôr.  Osvojí si do vetra pohodenú myšlienku, do tmy znejúci výkrik, ktorého dôsledky nie je schopný predvídať  ani  jeho autor a viac vec nerieši.   Dnešný, obyčajný človek  s malým o, často príslušník  mlčiacej väčšiny ( latentný volič extrému ) akoby už neveril v pomalý prerod k efektívne fungujúcemu štátneho mechanizmu. Rezignoval na rozumné riešenia a argumenty a uverí v to, čo mu ako prvé príde pod ruku  bez toho, že by musel premýšľať.  Pre týchto ľudí je jednoduchšie slepo veriť ako premýšľať.  Aj keď si  možno  popri viere  uvedomujú, že  ich názor nie je najsprávnejší, povedia si rovnako ako voliči v banskobystrickom kraji v župných voľbách, že ak aj nenájde ich voľba  správne riešenie aspoň znepríjemnia  život byrokracii čo vládla doteraz.

Otázkou  teda je,  či v prípade, ak uveríme týmto  jednoduchým riešeniam a zvolíme si túto cestu  nezaplatíme príliš veľkú daň len za to, že chceme dať príučku  skostnatenej   a arogantnej byrokracii.

Myslím, že vhodnejším riešením ako situáciu s byrokraciou takto radikalizovať je riešenie, ktorým  reálne skončil dialóg z úvodu :

Byrokrat  ( v úradnom styku s klientom ) : Viete kto som ja ? Ja som BOH a Vy Ste nikto.

Klient :  Nie som veriaci, ale pomôžem Vám dostať sa na zem.

Tento  konkrétny  klient sa dal do  dlhého boja s byrokratom a nezvolil si jednoduché riešenie.

Aké riešenie  si zvolí slovenská spoločnosť ?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?