Občania budíček !

Autor: Jozef Bakša | 21.3.2014 o 9:16 | Karma článku: 10,95 | Prečítané:  1057x

Pri komentovaní účasti na prvom kole prezidentských volieb jeden člen volebnej komisie vyjadril vďaku predsedovi miestneho národného výboru  za prípravu volebnej miestnosti. A ja som si uvedomil, že napriek tomu, že od novembra 1989 uplynulo skoro 25 rokov v hlavách niektorých ľudí sa  nič nezmenilo...

Ako bolo za socializmu zvykom štát všetko zabezpečil, MNV sa o všetko postaralo a vo voľbách volebné orgány nemali prakticky žiadnu skutočnú právomoc. Časy sa zmenili. Dnes nikto nedá obci všetko, čo potrebuje, dnes sa musí o svoje záujmy postarať sama samospráva  a ako sa jej to bude dariť bude záležať len na tom ako sa sama správa.  A preto treba vyvetrať v hlavách všetkých voličov a vytĺcť im z hlavy tvrdenie typu on bol predsedom MNV, potom starostom  tak bude aj teraz starostom. Prípadne tvrdenie on je už roky poslancom tak nech to robí aj ďalej, však nič nepokazí. Dnes sa nachádzame v stave, že už nestačia ľudia čo nič nepokazia, potrebujeme ľudí čo začnú budovať a tvoriť. Treba odstrániť z hláv ľudí zotrvačnosť. Treba ľuďom ukázať, že majú voliť toho čo niečo chce, čo má víziu a schopnosti, nie toho čo nič v minulosti nepokazil.  Vtlčme do hláv obyvateľom, že oni majú tú moc veci zmeniť a posunúť konkrétnu komunitu k lepšiemu.

Zdvihni hlavu Slovač hlavu a uvedom si už, že  nie sme poddanými pánov, ani pána šľachtica ani pána richtára, dokonca ani vedúcej strany. Už Ti bez tvojho vedomia a v rozpore s tvojim názorom dávno nerozkazuje strana,  Praha ani Bratislava. Všetko máš v rukách Ty, obyčajný občan v obyčajnej obci alebo mestečku.

Aj keď sa to nezdá, už sa blížia komunálne voľby, teda voľby, ktoré majú k občanovi najbližšie. Voľby, kde každý volí suseda či spolužiaka, teda osoby ktoré má možnosť, ak chce,  osobne poznať. Neobstojí výhovorka, že nevie koho má voliť lebo kandidátov  nepozná a nevie čo od nich môže čakať. Stačí otvoriť oči a pozerať. Všímať si ako kandidáti žijú, ak sa správali a čo robili pre obec, keď ešte nechceli byť poslancami. S akými skupinkami ľudí sa stretávajú a kto má prípadný vplyv na ich rozhodovanie. Konanie kandidátov v minulosti ukáže ich charakter a prípadnú schopnosť odolať problémom v budúcnosti, nie ich konanie počas predvolebnej kampane. Jednoducho stačí kandidátom nastaviť občianske zrkadlo.  V občianskom zrkadle by sme mali kandidátom nastaviť zrkadlo a naučiť voličov toto zrkadlo čítať. Totiž  nie počas kampane spoznáš charakter kandidáta.  Ak sa v ponuke nenájde nikto, kto by mal predstavu ako tvoju  obec posunúť dopredu zostáva jediné.  Ako hovorí môj priateľ : „ Ak nemáš koho voliť kandiduj. “

Slovensko je plné kreatívnych ľudí s nápadmi a víziami, ktorým  v prieniku do komunálnej politiky  chráni pancier starých neefektívnych straníckych štruktúr, plný politických mŕtvol, ktorých jediným cieľom na funkcií je zabezpečiť si zotrvanie v nej aj ďalšie funkčné obdobie. Slovenská komunálna politika nepotrebuje poslancov a starostov líniovo riadených straníckymi centrálami z Bratislavy, ale nových čerstvých ľudí s myšlienkami a víziou.

A takto by mal rozmýšľať aj bežný občan. Mal by, a nielen pri voľbách,   rozmýšľať čo je dobré pre obec a nie pre  kandidáta. Len občan má kľúč k riešeniu problémov obce a len on má možnosť zvoliť kandidáta, ktorý pomenuje problém a ukáže REÁLNE riešenie.

Ak sa Ti zdá, že sa všetci tvária, že tvoj problém neexistuje alebo sa nedá vyriešiť -  kandiduj.

Ak sa niekto smeje tvojim smelým víziám rozvoja obce nevšímaj si ho – kandiduj.

A hlavne zdvihni hlavu máš to vo svojich rukách. Môžeš voliť, ale aj  byť volený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?