Neberte nám istoty a nehryzte !

Autor: Jozef Bakša | 26.4.2014 o 22:52 | Karma článku: 13,20 | Prečítané:  1368x

Som priateľ alebo  úhlavný nepriateľ ? Som nežiadúci element  spoločnosti, alebo  pre ňu predstavujem posledné tlejúce úhlíky nádeje,  ktoré sú schopné rozžiariť plameň, ktorý prinesie svetlo ?

Túto otázku si kladie aktivista.

Na jednej strane verejná správa prezentuje ako potrebuje tretí sektor, ako mu pomáha a ako hľadá spôsob jeho participácie na riešení problémov.Tvrdí, že chce, aby sa aktivisti  zapájali do verejného života. Nerobí to len naoko ?

Neviem sa zbaviť dojmu, že verejnej správe, bez ohľadu   na farbu vlády,  vyhovuje len  taký tretí sektor a aktivisti, ktorí sa aktivizujú len v  určitých, úzko vymedzených, oblastiach. Štát sa vždy poteší, keď sa mimovládky  a  aktivisti, najlepšie zadarmo, zaoberajú  prevenciou všetkého druhu,  starostlivosťou o odkázaných a čistením vodných tokov. Vtedy nadšený štát  tretiemu sektoru  tlieska.

Keď sa však ten istý tretí sektor začne zaujímať o informácie týkajúce sa  chodu samotnej verejnej správy s úmyslom nájsť v ňom rezervy a  navrhnúť jej  efektívnejšie a lacnejšie fungovanie, už sa mu netlieska. Potlesk utícha už pri snahe získať informácie, nie pri samotnom poukazovaní na nešváry.  A pritom sú často požadované len informácie a  podklady, na základe ktorých by bol tretí sektor schopný zanalyzovať  stav, pomenovať problémy a navrhnúť riešenia.  Vzťah byrokracia kontra  aktivisti sa dostáva do  štádia, keď aktivisti prestávajú byť vítanými a stavajú sa otravnými.  Stávajú sa otravným hmyzom, ktorý  otravuje  rokmi zmechanizované ( často úplne neefektívne ) postupy.  Človek, ktorý nečíta deklarácie verejnej správy o význame tretieho sektore,  by sa dokonca  mohol domnievať, že byrokracia tretí sektor  používa len na „odfajknutie si “ ďalšej položky z akejsi stratégie a nevníma ho ako partnera na definovanie  a riešenie problémov, ale ako akési trpené zlo.

Ďalší level vzťahu aktivista – verejný sektor prichádza v čase, keď aktivisti disponujú dôkazmi o neefektívnom, nezákonnom alebo iným spôsobom zlom postupe verejnej správy a aktívne ich prezentujú.  V prípade, že takéto, v ich očiach indivíduá  upozornia na konkrétny prípad, podajú trestné oznámenie, spíšu petíciu  alebo len na plné ústa priamo pomenujú problém, prestávajú byť  otravných hmyzom a stávaj sa nepriateľom, často úhlavným. Týmto nepriateľom sú napriek tomu, že  často poukážu na extrémne vypuklý problém, navrhnú efektívne riešenie, či sa len zastanú    obete. Svojou činnosťou sa pradoxne nestávajú pomocníkom, ale nepriateľom.

Verejná správa by najradšej videla  tretí sektor  len v súvislosti s  činnosťou v oblasti starostlivosti o deti, prevenciu kriminality  a starostlivosti o zeleň. Aj to však len vo vytýčených medziach.

Svojou činnosťou dáva najavo :  Nesiahajte na naše istoty. Nevšímajte si naše prešľapy a úlety, tam tretí sektor nepatrí.

Ale áno.  Tretí  sektor má byť ten, kto stráži spoločnosť v čase, keď jej demokratické inštitúty zlyhávajú alebo spočívajú v bdelej kóme.

Áno tretí sektor má byť ten, kto  vytrhne občanov z letargie, keď sa spoločnosť uberá nesprávnym smerom.

Našťastie spoločnosť ešte úplne nerezignovala na problémy nás všetkých a občas sa tie  malé ostrovčeky aktivizmu  zlúčia a vytvoria dostatočný tlak na posun spoločnosti ( aj keď často len lokálne) vpred.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?