Šalie Úrad pre verejné obstarávanie ?

Autor: Jozef Bakša | 30.7.2014 o 21:28 | (upravené 30.7.2014 o 21:56) Karma článku: 8,09 | Prečítané:  790x

                 Šesť stavebných firiem na Slovensku podvádzalo pri verejných súťažiach a ich preukázaná kartelová dohoda si zaslúži principiálny trest. Tak by to vyzeralo, keby fungoval kontrolný  mechanizmus na Slovensku.  Na Slovensku je však všetko iné...  

           Protimonopolný úrad na Slovensku rozhodol v roku 2006, že šesť stavebných firiem na Slovensku na čele s Doprastavom, Strabagom a Skanskou podvádzalo a vytvorilo kartel pri výstavbe diaľnic. Rozhodol tak v roku 2006 a zároveň uložil šiestim firmám pokutu a zákaz dotknutým firmám uchádzať sa o štátne zákazky na tri roky. Silné firmy si samozrejme najali silných právnikov a začali proces naťahovať tvrdiac, že voda sa  sype a piesok leje.  Proces prostredníctvom ohýbania paragrafov naťahovali tak dokonale až nadobudol právoplatnosť až tento rok, v roku 2014. Takže rozhodnutie o udelení pokuty a zákaze uchádzať sa o štátne zákazky z roku 2006 nadobudlo právoplatnosť v roku 2014.   

            Úradníci Úradu pre verejné obstarávanie vykúzlil kúzelné stanovisko. Z neznámeho dôvodu a motivácie vydali stanovisko, že keďže bolo rozhodnutie z roku 2006, trest im vlastne už vypršal ( napriek tomu, že sa dotknuté firmy v inkriminovanom období o zákazky uchádzali ) a začal plynúť od doby,keď sa na kartely dohodli. Kúzelné stanovisko síce nie je právne záväzné, ale firmy sa ho určite chytia, prečo by nie. Otázka znie ako, alebo prečo  úradníci  takéto  stanovisko vydali.

              Keď si to prenesiem do trestného konania, kde pôsobím tak to vidím asi tak, že lúpežník alebo vrah je v roku 2006 odsúdený na 5 rokov, ale začne využívať spleť paragrafov, robiť obštrukcie a dosiahne, že o tom, že je vinný z lúpeže či vraždy Najvyšší súd rozhodne až v roku 2014.  A úradníci či prokurátor zaujmú stanovisko, že však on bol odsúdený v roku 2006 a teda v roku 2014 trest uplynul, premlčal sa, napriek tomu, že páchateľ bol stíhaný na slobode., 

               Ja viem, že stavebné firmy dotknuté  kartelom sa chytajú aj slamky a využívajú svoj vplyv a prostriedky,  ale argumenty Úradu pre verejné obstarávanie sa mi zdajú ešte absurdnejšie ako procesné chyby sudcov či opomenutia prokurátorov v medializovaných kauzách v trestnom konaní.   

                Napadá ma len ´parafráza scénky z Čiernych barónov :  Kefalíne, čo si predstavujete pod pojmom absurdný ?  Právnu istotu na Slovensku ? 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?