Polícia vymáha pre Sociálnu poisťovňu a skutoční zločinci sa smejú

Autor: Jozef Bakša | 16.6.2015 o 23:10 | Karma článku: 6,16 | Prečítané:  577x

         Postrehli  Ste ako sa v poslednom období chváli Sociálna poisťovňa výberom poistného ? Čo všetko sa  za týmto úspešným výberom skrýva ? Je  tento výber z pohľadu verených financií efektívny ? A čo s tým má vlastne spoločné polícia ?

          Sociálna poisťovňa sa snaží, celkom správne, o čo najefektívnejší výber poistného. Okrem iného používa na tento účel aj orgány polície  ako orgány činné v trestnom konaní. Výsledkom takéhoto postupu  sa však často stáva pravdou tvrdenie, že šeriť budeme bez ohľadu na to, koľko nás to bude stáť.                

           Predpokladám, že za účelom zvýšenia efektivity výberu poistného  pracovníci Sociálnej poisťovne  dostali pokyn, aby podávali v čo najväčšom množstve trestné oznámenia v prípadoch, keď nedoplatky povinných presiahnu hranicu trestného činu ( 266 € ). Sociálna poisťovňa týmto oznámením zabije dve muchy jednou  ranou : štatisticky vykáže opatrenie na vymáhanie dlhu a zároveň ( nemalé) náklady presunie na  iný rozpočet verejnej správy. 

                  Polícia, po podaní trestného oznámenia, osloví podnikateľský subjekt, aby sa k veci vyjadril a dlh uhradil.  Podnikateľ, keďže nechce mať problém s políciou sa často zľakne a dlh zaplatí. V tomto prípade, ešte bez nákladov štátu, sú všetci relatívne spokojní. Sociálna poisťovňa má svoje odvody, podnikateľ pokoj od polície a policajti dokonca  objasnený trestný čin.

               V prípade, že je podnikateľ vo finančných problémoch ( bez ohľadu na jeho subjektívne zavinenie ) policajt do konania spravidla priberie znalca z odboru ekonómie, ktorý posúdi, či podnikateľ vo svojej aktuálnej situácii  mohol a mal dlžné poistné platiť a v akom objeme. Samozrejme vypracovanie znaleckého posudku niečo stojí a pohybuje sa  v sumách od stoviek až cez tisíc eur. Ak znalec zistí, že subjekt financie na zaplatenie odvodov mal  a tento si, aj po vypracovaní znaleckého posudku, nájde finančné prostriedky na zaplatenie, nedoplatok zaplatí a konanie sa končí. V tomto prípade polícia , celkom zbytočne supluje oddelenie vymáhania Sociálnej poisťovne resp. exekútora. Náklady na znalca pritom znáša Ministerstvo vnútra SR a tak sa často stáva, že suma zaplatená znalcovi je vyššia ako pôvodný nedoplatok na poistnom. V tomto prípade, okrem Ministerstva vnútra, ktoré má náklady na zaplatenie znalca  sú všetci relatívne spokojní : Sociálna poisťovňa má svoje odvody, podnikateľ pokoj od polície a policajti znova dokonca  objasnený trestný čin.     

                 Uvedené postupy považujem za neefektívne zo strany Sociálnej poisťovne. Samozrejme treba tvrdo postihovať neplatičov poistného, ale mali by sme výrazne rozlišovať medzi podnikateľom, ktorý sa prechodne  ( často nie vlastnou vinou ) dostáva do platobnej neschopnosti a " podnikateľom," ktorý "obhospodaruje " celú sieť spoločností, ktoré účelovo odvody neplatia a následne končia prepísané na biele kone.

                   Sociálna poisťovňa si týmto postupom totiž nielen zvyšuje výber poistného, ale zároveň zaťažuje orgány polície, ktoré by sa mohli venovať skutočnej kriminalite ( napríklad bielych golierov ) , čo je asi najhoršie, kriminalizuje podnikateľov, ktorí majú nedoplatky na poistnom, aj keď tento nedoplatok nemusel byť spôsobený ich  zavinením.        

               Policajti, ktorých prioritou je primárne odhaľovať a obviňovať skutočných zločincov, sa tak stanú vymáhačmi nedoplatkov od malých  a stredných podnikateľov aj v prípadoch, že sa jedná len o podozrenie z trestného činu a často ide len o  druhotnú, alebo dočasnú platobnú neschopnosť. Keďže sa však jedná o trestné oznámenia príslušné orgány činné v trestnom konaní ( poverení policajti a vyšetrovatelia PZ )  sa musia v zmysle platnej legislatívy oznámeniami zaoberať.  A zatiaľ sa im skutoční zločinci smejú, nakoľko ich závažnejšiu latentnú kriminality ( často práve daňovú ) nikto neoznamuje a policajti nemajú čas sa ňou zaoberať.        

             Odpusťte prosím živnostníci, majitelia  a spoločníci malých podnikateľských subjektov, všetci tí, čo sa snažíte poctivo podnikať a platiť odvody, keď Vás otravujeme s nezaplateným dlžným poistným voči Sociálnej poisťovni. Zákon nám nedovoľuje konať inak, aj keď vo Vás určite nevidíme zločincov. Vieme tiež, že Váš dlh voči Sociálnej poisťovni je často spôsobený druhotnou platobnou neschopnosťou, deformovaným podnikateľským prostredím na  Slovensku a konaním spoločností  typu Váhostav a.s..  

        A prečo polícia nechytá vo väčšej miere skutočných zločincov ? Napríklad preto, lebo pre množstvo  trestných  oznámení aj od jednotlivých pobočiek  Sociálnej poisťovne a napríklad aj nebankových spoločností ( ktoré by sme mi často bohužiaľ radšej obvinili z úžery )  jednoducho na nich nezostáva čas. 

             Ďalšou systémovou chybou tiež je, že tieto často kvázi  trestné činy spočívajúce v nezaplatení odvodov sa štatisticky rátajú do odhalenej a objasnenej kriminality a zostávajú v štatistike kriminality  aj po uhradení celého nedoplatku po začatí trestného stíhania. Štatisticky, pokiaľ sa týka kvantity tak má polícia rovnaký výsledok pri takomto "trestnom čine ", ktorý "odhalí "  aj bez rozsiahlejšieho odhaľovania  ako keď po niekoľkomesačnej práci odhalí skutočné skrytú a viac nebezpečnú trestnú činnosť   napr. pri   machinácii pri verejnom obstarávaní, subvenčných či  poistných podvodoch.

             Nemajte však polícii za zlé, že vykonáva činnosť v tomto smere tak ako vykonáva. Polícia sa totiž musí prioritne zaoberať každým trestným oznámením aj keď sa neskôr ukáže, že o trestný čin nepôjde a pri  fungujúcom systéme by túto skutočnosť mohol ozrejmiť už daňový úrad alebo sociálna poisťovňa.  Polícia je tiež totiž   štátny orgán, ktorý napríklad plní úlohy vyplývajúce z programového vyhlásenia vlády, ktorý je zostavený na základe   spoločenskej objednávky. A tú spoločenskú objednávku predkladajú  občania, voliči, ktorí ju majú permanentne vyjadrovať  svojimi požiadavkami, alebo iným prejavom spätnej väzby na činnosť vlády napríklad aj názormi na činnosť  polície v tejto oblasti. 

              Polícia, rovnako ako každý orgán verejnej správy, plní len spoločenskú objednávku, ktorú jej spoločnosť ( občania, voliči, média )  predloží. Je teda na spoločnosti, aby požadovala aj od polície napríklad väčší dôraz na kauzy typu platinové sitká, machinácie pri verejnom  obstarávaní ....

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?