Tak oblečme si dresy, ale ...

Autor: Jozef Bakša | 11.10.2014 o 21:24 | (upravené 11.10.2014 o 21:45) Karma článku: 4,92 | Prečítané:  892x

          V každých komunálnych voľbách sa popri starých politikoch, ľuďoch verejne činných v obci či meste objavia kandidáti o ktorých sme doposiaľ  nepočuli. Pri komunálnych voľbách je zaujímavá motivácia týchto ľudí. Ako ich možno  deliť a  odhaliť ? Tak oblečme si dresy, ale ..... 

     Po uzavretí kandidatúr  je zaujímavé sledovať nominácie jednotlivých strán a zrod nových "nezávislých" kandidátov a skúsiť odhaliť ich motiváciu na posty v samospráve. Tieto šachové  partie skrytých úmyslov sú zrejmé hlavne pri nomináciách na posty    starostov či primátorov. 

         Nie som politológ, ale možno badať niekoľko druhov kandidátov :

1. Reálny kandidát,ktorý chce a môže uspieť.

   Týchto kandidátov môžeme  deliť na tri typy : 

   A.   Skutočný starosta -   skutočná ľudská i odborná autorita v obci 

   B.   Starosta chameleónového typu - bez ohľadu na svoj názor kandiduje za stranu, ktorá stavia

         premiéra. Ich zvýšený výskyt sa predpokladá po posledných vyjadreniach premiéra v meste Žilina

C . Neviditeľný starosta - ich výskyt je badateľný hlavne v menších obciach. Riadi sa svojimi pravidlami napr. : "Kto nič nerobí, nič nepokazí. Dáko bolo dáko bude. Stále to tak robíme." Kandidát   počas volebného obdobia takmer neviditeľný. 

    2. Stranícky kandidát, ktorý  môže uspieť vďaka strane

    Vyskytuje sa hlavne v oblastiach s neochvejnou podporou alfasamca akéhokoľvek druhu. V prípade, že sa kandidát zjaví ( aj vďaka fotomontáži ) na bilboarde alebo letáku s alfasamcom má úspech zaručený bez ohľadu na svoje schopnosti. 

3. Exhibicionista a recesista

    Ich výskyt je pomerne častý, ale s výnimkou extrémov typu predsedu BBSK za pomoci rovnako postihnutých voličov je ich úspešnosť  vo voľbách ojedinelá.    

    4. Rozbíjač hlasov 

     Kandidát vyskytujúci sa na Slovensku  čoraz častejšie. Jeho výskyt je pomerne silone  registrovaný v okolí hlavného mesta a metropoly východu. Jeho skutočná identita je nepodstatná, podstatná je skutočná motivácia jeho vodcu. Zvyčajne po ( podľa očakávania prehratých ) voľbách odchádza do zabudnutia.      

    Postoj kandidovať naoko a v prípade výhry toho správneho kandidáta si potom vybrať províziu v podobe lukratívnej zákazky, teplého miesta na magistráte alebo vo forme nominácie do správnej rady v magistrátom kontrolovanej firme je obľúbený. Tieto "  fleky " zvyčajne získava strana " kvázi " kandidáta.

5.  Vlk v koži baránka alebo trójsky kôň 

     Najnebezpečnejší typ kandidáta so šancou vo voľbách uspieť. Nedisponuje svojim názorom a jeho vedomie je ovládané finančnou, podnikateľkou a záujmovou skupinou.  Tento kandidát sa na verejnosti prezentuje ako nový neskompromitovaný politik s čestným úmyslom. V skutočnosti je bábkou  podnikateľských skupín, ktoré majú záujem o ovplyvňovanie diania v meste a  ich priama účasť v orgánoch samosprávy je nemožná. Skutočná motivácia tohto kandidáta je dokonale utajená a zvyčajne sa prejaví až po voľbách, keď kandidát začne presadzovať záujmy svojho donora.  

   Je na nás voličoch, aby sme pozorne sledovali všetky detaily.  A keď budeme mať pochybnosť, že kandidát je nášľapná mína, trójsky kôň  alebo vlk v ovčom rúne, nebojme sa zakričať : "Kráľ je nahý " a otvorme oči voličom vo svojom okolí.  

      Takže oblečme si dresy, ale kto za koho kope, bude známe až po voľbách.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?