Nehaň vyšetrovateľa svojho.

Autor: Jozef Bakša | 23.9.2019 o 23:14 | (upravené 24.9.2019 o 12:00) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  252x

Je to iné. Minister(ka) vnútra na tlačovke neukazuje dôkazy zo živého spisu (vtedy to nikomu vrátane prokuratúry a inšpekcie MV nevadilo) a  nikto (dúfajme) nekope vyšetrovateľa do gúľ ako za starých čias (Hudek Lexa ). Skutočne ? 

    Spomínate si ? Kauza Hedvigy Malinovej  a vtedajší údajne najlepší minister vnútra v histórii Róbert Kaliňák ukazoval poškodenú blúzky Hedvigy Malinovej ( oznamovateľky trestného činu a obete ) argumentujúc tým, že skutok sa nemohol stať tak ako to popísala nakoľko niektoré skutočnosti nesedia. Už vtedy ma, ako vyšetrovateľa, zarazilo ako sa mohol minister vnútra  dostať k dôkazom zo živého spisu, ktorými mal disponovať príslušný vyšetrovateľ alebo znalci. Mohol lebo vtedajšie Slovensko a vtedajšie fungovanie štátnych orgánov vrátane polície.Napriek tomu, že minister tvrdil, že do vyšetrovania nezasahuje  fakticky určil akým záverom sa vyšetrovanie má skončiť. 

       Minister nemusí (ani nemôže )dať pokyn ako má vyšetrovanie skončiť.          

     Minister nemusí (ani nesmie ) dať pokyn ako má vyšetrovanie skončiť  a dúfajme, že éra, keď minister vnútra kopol vyšetrovateľa do gúľ sa už nevráti ( pre neznalých rozhovor vtedajšieho MV SR Hudeka so šéfom SIS Ivanom Lexom   o odstránení vyšetrovateľa únosu Michala Kováča mladšie).  Minister však stále vie  minimálne naznačiť vyšetrovateľovi  akým smerom sa má vyšetrovanie uberať. 

    Podľa medializovaných informácií, ktorých relevantnosť neviem posúdiť  na niektorých elitných útvaroch dostávali určitý podozriví rovnakých vyšetrovateľov, ktorí  veci rozhodovali rovnakým spôsobom zvyčajne a to  zvyčajne  v prospech podozrivých. Predpokladám, že minimálne za koordinovaného postupu dozorujúceho prokurátora. Tieto časy  sa už, zostáva možna naivne veriť,   skončili.  

      Vyšetrovateľ je pán, ale prokurátor ešte väčší.

    Mnohí dnes považujú vyšetrovateľov Policajného zboru za všemohúce osoby, ktoré môžu kohokoľvek obviniť a následne postaviť cez prokuratúru pred súd. Zabudnite na tieto výmysly. Nie vyšetrovateľ ale prokurátor je pánom trestného konania.  Vyšetrovateľ môže aj stokrát vydať uznesenie o vznesení obvinenia a prokurátor mu môže takéto uznesenie aj stokrát zrušiť. ČAsto tak robí   z dôvodov, ktorým rozumie len on.   

        Nehaňte vyšetrovateľov za to, za čo nemôžu, často si totiž  myslia niečo iné ako prokurátor.  

        Laická verejnosť možno nevie, že prokurátor  môže zrušiť ktorékoľvek rozhodnutie vyšetrovateľa a môže mu dať prakticky akýkoľvek pokyn, ktorý musí vyšetrovateľ  bez možnosti akéhokoľvek odporu vykonať.O tom by možno vedeli rozprávať kolegovia, ktorí dostali pokyn či povolenie robiť prehliadku motorového vozidla bývalého šéfa vojenského spravodajstva. O tom by možno vedeli povedať niečo členovia tímu GORILA , keď  prípadne žiadali súhlas na  vykonanie domových prehliadok.   A možno sa časom dozvieme aj to prečo neboli vypočutí a zbavení mlčanlivosti príslušníci  SIS  v kauze Gorila. Niekto, minimálne prokuratúra odpoveď pozná.

        Nehaňte nás, vyšetrovateľov, lebo my  skutočne nie sme  pánmi trestného  konania a každé naše rozhodnutie môže prokurátor zrušiť. Rovnako môže  prokurátor vydať pokyn čo vyšetrovateľ vykoná a ako rozhodne. 

       P.S. : Dúfam však, že sa to čoskoro čiastočne zmení. 

 

 

                

        

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Jakuba Fila

Najväčšie riziko dnešných dní - vystresovaný národ stratí dôveru v inštitúcie

Všetci rozumieme, že situácia je vážna.


Už ste čítali?